Dlaczego drzewa gubią liście

Dlaczego drzewa gubią liście?

Gdy nadchodzi zima

Dlaczego drzewa gubią liście jesienią? Odpowiedź jest bardzo prosta. One się w ten sposób przygotowują na nadejście zimy. Liście potrzebują dużo wody, która zimą właściwie zamarza. Drzewo nie pobiera w tym okresie wody z gleby, dlatego zrzuca liście, aby ograniczyć parowanie wody. Oszczędza w ten sposób energię niezbędną do przetrwania w okresie zimowym.

Ale od początku.

Liście zielenią się na wiosnę, ponieważ zawierają chlorofil. Chlorofil oraz duża dawka światła powodują, że w roślinach zachodzi proces fotosyntezy. Gdy nadchodzi jesień, dawka światła znacznie się zmniejsza, przez co chlorofil ulega rozkładowi, a fotosynteza przestaje zachodzić.  Uaktywniają się wówczas inne barwniki zawarte w liściach. Wtedy liście drzew zmieniają kolor, by następnie całkowicie spaść na glebę.

Dlaczego drzewa iglaste nie gubią igieł?

Wszystkie drzewa iglaste, z wyjątkiem modrzewia, nie gubią igieł w okresie zimowym. Tylko i wyłącznie dlatego, że chroni je gruba, woskowa warstwa, która chroni je przed mrozem. Dodatkowo zimą do igieł nie dochodzi woda, przez co nie mogą one zamarznąć i pęknąć.

Jest również kilka rodzajów drzew liściastych, które nie gubią liści. Są to m.in. bukszpan, czy jemioła.

7 replies
 1. KeKs
  KeKs says:

  To, dlaczego liście spadają to wiedziałam, a raczej domyślałam się, ale to z igłami? Do głowy by mi nie przyszło, mimo że mieszkam przy lesie.

 2. Mietek
  Mietek says:

  Niby się wie a trudno by mi się tak prosto wytłumaczyło , artykuł jest zwięzły i prosty.

 3. Paulina
  Paulina says:

  podoba mi się ten artykuł, prosto napisany i łatwy do zrozumienia.
  lubię jesień, ale to wiosna jest moją ulubioną porą roku

Komentowanie wyłączone.