Domy ze słomy

Domy ze słomy

Ostatnie lata to wzrost popularności budownictwa naturalnego. Polega ono na wykorzystywaniu do budowy materiałów dostępnych lokalnie, takich jak kamień, glina, drewno, trzcina i słoma. Prawdziwą furorę robi obecnie budowanie z kostek słomy.

Już kilka wieków temu budowano domy ze słomy. Przeżywają one teraz swój renesans głównie ze względu na to, że sprasowana słoma charakteryzuje się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dzięki temu mogą powstawać domy o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię cieplną. Jako tynk w tego typu budowlach najczęściej stosuje się glinę. Umożliwia ona naturalną regulację wilgotności pomieszczeń – ściany pochłaniają nadmiar wilgoci i oddają go, gdy mikroklimat staje się zbyt suchy.

Za konstrukcjami ze słomy przemawia jeszcze jeden argument – surowiec występuje w dużych ilościach i nie ma problemów z jego zdobyciem. Domy oparte na naturalnym budownictwie cieszą się dużą popularnością przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Austrii i Francji. Także w Polsce coraz częściej stawia się na słomę. Budowle z kostek słomy powstały już między innymi w Grójcu, Komorznie i Laskowicach Pomorskich. Z czasem takich ekologicznych domów z pewnością będzie przybywać. Oby nie był to tylko słomiany zapał :)

4 replies
 1. KasiaSzym
  KasiaSzym says:

  Świetny pomysł, a co do łatwopalności słomy to faktycznie wydaje się być problem, ale z drugiej strony przecież zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz ta słoma nigdzie nie jest „na wierzchu” tylko jest schowana pod różnorodnymi zabezpieczeniami typu folie, kleje, płyty, tynki, itd. Także myślę, że właśnie te „zabezpieczenia” muszą być wykonane z odpowiednich materiałów- niepalnych.

 2. agg666
  agg666 says:

  Może i słoma wykazuje dobre właściwości termoizolacyjne i na pewno takie domy są znacznie tańsze w budowie niż tradycyjnie murowane , ale raczej nie da się w tym bezpiecznie używać ognia np. kuchenki gazowej. Przecież wystarczy jedna iskra i wszystko pójdzie z dymem…

 3. Jan_26524
  Jan_26524 says:

  Zastanawiam się co do podatności na pożar. Wiadomo, że eko to super, ale jednak trzeba zachować zdrowy rozsądek w pewnych sprawach. Jak jest rozwiązany problem łatwopalności słomy?

 4. szymon.goc
  szymon.goc says:

  Myślę, że jest to bardzo przyszłościowa metoda budowania domów i z pewnością będzie się cieszyć dużym zainteresowaniem. Bardzo dobrze, że można budować domy z czegoś co jest tak łatwo dostępne

Komentowanie wyłączone.