Farma alg

Farmy alg zamiast lasów

Każdego dnia z powierzchni Ziemi znikają kolejne lasy, które są zielonymi płucami planety. Jakiś czas temu zaprezentowano wynalazek, który może zastąpić lasy. To niewielka farm alg, produkująca dziennie tyle tlenu, co 37 kilometrów kwadratowych lasu.

Farma alg to hybryda biologii, technologii i architektury. Ma kształt dachu zapewniającego mieszkańcom miast schronienie przed słońcem. W środku dachu znajduje się woda, a w niej algi. Całość jest zarządzana przez elektroniczny system. Dzięki temu glony potrafią efektywnie przeprowadzać fotosyntezę. Jej wynikiem są nie tylko bardzo duże ilości tlenu, ale i 160 kilogramów biomasy, która może być wykorzystana do uzyskania energii.

Na razie udało się stworzyć jedynie prototyp, ale pomysł jest bardzo interesujący. Algi mogą w pewnym stopniu pomóc zniwelować zanieczyszczenie powietrza, zwłaszcza w dużych miastach. Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi nam lasów, które są niezbędne do prawidłowej kondycji środowiska i nas samych.

6 replies
 1. Karolina5242
  Karolina5242 says:

  Świetna inicjatywa tym bardziej, że lasy znikają w ekspresowym tempie, a nasz planeta sama nie da rady.

 2. Ilona
  Ilona says:

  Nic nie zastąpi w 100% lasów, ale pomysł wydaje się być bardzo fajny! Ciekawe, czy się przyjmie :)

 3. Tatiana
  Tatiana says:

  Zgadzam się z ostatnim zdaniem, że nic nam nie zastąpi lasów ;) Jednak połączenie jednego z drugim,to bardzo dobry pomysł :)

Komentowanie wyłączone.