Szklanka wody

Woda kranowa w restauracjach

Woda z kranu

Wyobrażacie sobie taką sytuację? Przychodzicie do wytwornej restauracji, a tam… woda z kranu. Brzmi nieprawdopodobnie? A jednak. Na Zachodzie już doceniono urok wody z kranu. A jak to jest w Polsce?

Darmowa woda

W wielu krajach Europy klient może dostać wodę bezpłatnie. Czasem nawet z dodatkiem lodu, czy cytryny. Za granicą nikogo to nie dziwi. W Polsce trzeba zapłacić za wodę kilka złotych. Nie wspominając już o tym, że kranówki raczej nie uświadczymy.

Ten trend zaczyna się jednak powoli zmieniać. Niektóre restauracje, głównie w większych miastach Polski, zaczynają oferować wodę z kranu za darmo. Powstała nawet akcja „Tu dostaniesz wodę z kranu”, której założeniem jest serwowanie darmowej kranówki.

Ekologiczna kranówka

Woda butelkowana, pomimo, że jest dobra, w niczym się praktycznie nie różni od wody z kranu. Kranówka w Polsce jest doskonałej jakości, a odpowiednie filtry mogą ją tylko ulepszyć. Jej picie zamiast wody z butelki sprawi, że będziecie bardziej eko ;-)

34 replies
 1. Agu
  Agu says:

  powiem tak, kranówka jest ok ale wtedy kiedy jest filtrowana, w mieście w którym mieszkam woda kranowa ma specyficzny smak…podobno to przez przestarzałe rury wodociągowe…w każdym razie zamontowaliśmy filtr domowy, ma on dodatkowy kranik z którego można pić przefiltrowaną wodę kranową, która teraz smakuje bardzo dobrze i tak, taką kranówkę po filtracji da się i można pić ze smakiem. A filtr mamy taki:
  http://www.fitaqua.com/produkt/filtry-do-kuchni/

 2. Alicja9871
  Alicja9871 says:

  Tez popieram picie wody z kanu I jej powszechnosc w restauracjach. Jesli w dodatku mamy odpowiednie filtry to po co przeplacac!

 3. natalka7777
  natalka7777 says:

  Zdecydowanie zgadzam się z opinią, że woda z kranu powinna być powszechnie dostępna dla każdego w restauracjach. Wyobraźmy sobie sytuację: Wybieramy się do dobrej, drogiej restauracji, zamawiamy posiłek i słono za niego płacimy, a jak chcemy się czegoś napić to musimy dodatkowo płacić…Nie tak być powinno.

 4. Dana
  Dana says:

  Ja i moja rodzina od zawsze pijemy wodę z kranu i nigdy nam nic nie dolegało typu bóle brzucha itp Poddaliśmy sie otoczeniu i kupujemy filtr ale dalej jest ta sama „kranówa ” Polecam

 5. Anna F.
  Anna F. says:

  Swietny pomysł, dlaczego mamy płacić za wodę w butelkach jak z kranu jest równie pyszna

 6. Domi
  Domi says:

  Potocznie zwana ”kranówka” nie jest najlepszym pomysłem, lepiej już wydać kilka złotych i kupić wodę w butelce. W wodzie z kranu jest dużo bakterii.

 7. Martuśka
  Martuśka says:

  Od dawna nie kupuję wody w plastiku, piję kranówkę, jest lepsza od butelkowanych wód źródlanych. W kuchni mam zamontowany dodatkowy kranik przy zlewie pod którym zainstalowane są filtry dzięki czemu woda jest czystsza i smaczniejsza.

 8. sylvv
  sylvv says:

  Świetny pomysł. Karygodne jest płacenie za wodę nawet kilka złotych za szklankę. Jest to zwyczajny wyzysk. Zdecydowanie powinno się to zmienić, chociażby podając wodę z kranu za darmo. Pozdrawiam.

 9. anbar
  anbar says:

  Pomysł warty wprowadzenia w polskich restauracjach, to klient podejmie decyzję czy zamówi bezpłatną kranówkę (w niektórych rejonach bardzo dobrą) czy wybierze wodę firmową z butelki.

 10. Ania
  Ania says:

  Uważam że wodą kranowa jest zdrową nie jest tak zanieczyszczona jak kiedyś powinny być wszędzie takie wody są lepsze od tych w butelkach . od zawsze pije wodę z kranu i nic mi się nigdy nie stało. ;-)

 11. Margolcia85
  Margolcia85 says:

  jedno z najlepszych opcji, wchodząc do restauracji i czekając na zamówienie najlepszym wyjściem jest podanie lampki wody, niech będzie to kranówka, za darmo, lecz przefiltrowana… w większych miastach, aglomeracjach, woda jest delikatnie zanieczyszczona, koszt urządzenia prędzej czy później się zwraca, a klient zadowolony wraca niejednokrotnie, jestem za wprowadzeniem takiej wody w większości miastach, w lokalach

 12. Wiotur
  Wiotur says:

  Tak powinno być również u nas!
  Ja już od jakiegoś czasu w domu piję tylko wodę z kranu, z tym, że mam własną studnię i filtry :)

 13. viki
  viki says:

  Sądze że to dobry pomysł , tylko tak jak ktoś tu napisał zależy gdzie , w dużych miastach woda z kranu raczej jest zanieczyszczona i nie nadaje się do picia , tak jest u mnie z kranu leci niezbyt czysta woda i śmierdzi okropnie , dlatego kupuje wodę w butelkach a to kosztuje sporo ! a tak być nie powinno!

 14. Ja
  Ja says:

  Od dziesiątków lat piję kranówkę,więc nie dziwi mnie to,że w końcu Ktoś zorientował się, że to i taniej i zdrowiej

 15. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Pije wodę z kranu i smakowo niczym nie różni się od tej z butelki.A tak na dobrą sprawę to do końca nie wiemy jaka wodę mamy w butelkach.

 16. EwelinaT
  EwelinaT says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Tez jestem za tym aby w restauracjach czy innych np w szkole można było pić wodę z kranu, ponieważ jest wysokiej jakości w większości miast Polski. Oczywiście przed wprowadzeniem tego woda powinna być solidnie przebadana, są to pewne koszty, ale woda z kranu to przyszłość.

 17. Renata
  Renata says:

  Najwyższy czas, aby u nas też tak było. Woda z kranu jest lepsza niż niejedna żrodlana z butelek. Gdyby każdy pił wodę z kranu mniej byłoby plastykowych butelek na śmietniku.

 18. pistacja
  pistacja says:

  Super inicjatywa, szczególnie w restauracjach gdzie butelka wody swoje kosztuje. Kazdy może mieć świadomy wybór. Oczywiście jest to fajna opcja tam, gdzie kranówka jest dobrej jakości…

 19. mareczek
  mareczek says:

  Ja jakoś nie jestem przekonany. Kranówka to kranówka. W głowie siedzi że to syf nie woda.. Przynajmniej w moim rejonie…

 20. assad
  assad says:

  Niestety, ale w moim przypadku woda nie nadaje się do restauracji ponieważ moja woda zawiera za dużo kamienia i nie nadaje się do picia bez przegotowania.

 21. Artur
  Artur says:

  Woda kranowa w moim odczuciu różni się w wielu regionach Polski, a to dlatego że przepływa przez rdzę w rurach starego budownictwa i różni się smakiem choć nieznacznie.

 22. KlarownaWanda
  KlarownaWanda says:

  Mimo, ze jednak nie wszedzie mozna uswiadczyc wody zdatnej do picia z kranu, to sama koncepcja mi sie podoba! :)

 23. kaśka
  kaśka says:

  W USA woda z kranu to bardzo fajna sprawa. Często taką wodę często piłem i była smaczna. W polsce woda z kranu jest na śląsku przynajmniej koszmarna.

 24. Edyta
  Edyta says:

  Zalezy gdzie, u mnie na przyklad kranówka jest okropna :(
  Ale sam pomysl o ile woda byla by zdrowa i zdatna do picia to rewelacja :) po co placic czasem 3-4 zl za szklanke wody :)

 25. Tatiana
  Tatiana says:

  Hmm.. Powiem tak, pisząc o innych krajach,to wiadomo, że chodzi o Grecję, Włochy, czy Hiszpanię.. Oczywistym jest, że tam dostaje się wodę za darmo,bo jest tak gorąco, że ludzie cały czas piją. W Polsce klimat robi się coraz cieplejszy,więc restauracje również serwują wodę. Jak pojedziemy do jakiegoś innego zimnego kraju europejskiego,to niekoniecznie dostaniemy wodę,bo po prostu nie czują takiej potrzeby. Myślę, że wszytko bierze się z czegoś.

 26. Ada
  Ada says:

  To zależy, gdzie w Polsce… Na wsiach i w mniejszych miasteczkach owszem, woda z kranu praktycznie niczym się nie różni od tej butelkowanej. Nie polecam natomiast picia „kranówki” w miastach, takich jak Toruń czy Bydgoszcz.

  • Cerva
   Cerva says:

   Dlaczego?
   W Łodzi woda pochodzi ze studni głębinowych, a woda z kranów w Olsztynie miała lepsze parametry od wody jednej ze znanych firm :) Ponadto taką wodę z kranu można już w niektórych restauracjach, barach dostać. Fundacja Sendzimira zajmuje się promowaniem tej akcji. Specjalne karafki (butelki) można spotkać już w wielu miastach Polski i dostać za darmo wody z kranu.

Komentowanie wyłączone.