Drzewa z InVitro

Drzewo z in vitro

Choć drzewo z in vitro brzmi kompletnie nierealnie, to jednak istnieje. Oxytree to najnowsze osiągnięcie naukowców, które ma szansę zwojować świat.

Oxytree to hybryda, rodzaj drzewa-mutanta. Powstało ze skrzyżowania dwóch gatunków drzew: paulownia elongata i paulownia fortunei. Wyhodowane przez człowieka drzewo charakteryzuje się przede wszystkim wysokością – po czterech latach od posadzenia może uzyskać nawet 16 metrów. Imponujących rozmiarów są także liście. Posiadają one moc produkowania olbrzymich ilości tlenu. To właśnie od tego pochodzi nazwa drzewa (oxygen – tlen, tree- drzewo). Co ciekawe, Oxytree nie przyciąga żadnych szkodników, bowiem jako drzewo sztucznie wyhodowane w laboratorium nie jest interesujące dla owadów.

Oxytree ma wiele zalet. Najważniejsza to produkowanie tlenu o ogromnych ilościach. Kolejnym plusem drzewa jest jego odrastanie nawet do pięciu razy po ścięciu. Można więc wielokrotnie pozyskiwać z niego drewno. Liście Oxytree to doskonały materiał na paszę dla zwierząt. Zawierają dużo białka i azotu, dzięki czemu mogą zastąpić sztuczne odżywki. Twórcy drzewnej hybrydy przekonują, że nie ma fragmentu drzewa, którego nie można wykorzystać.

Sztucznie stworzone drzewo może budzić obawy, czy nie zagrozi naturalnym drzewom. Tym bardziej, że rośnie w błyskawicznym tempie, a ścinane może wielokrotnie odrastać. Naukowcy rozwiewają wątpliwości. Oxytree może rozmnażać się jedynie w laboratorium, nie będzie więc inwazyjny w stosunku do innych gatunków.

Oxytree jest przystosowane praktycznie do każdej temperatury. Bez problemu znosi roczne wahania temperatur od -25 stopni do +45. Spokojnie przetrwają także w suchym klimacie z niewielką sumą opadów. Drzewo z in vitro może więc rosnąć na całym świecie. Może już niedługo spotkamy je w Polsce?

2 replies
 1. Pweł
  Pweł says:

  Wiktoria drzewa oxytree zaleca sie sadzic na plantacjach, polach a nie na skwerach. Według mojej opinii posadzenie oxytree miedzy blokami na osiedlach może zagrażac mediom (kanalizacja, woda, gaz) gdyż ma korzeń palowy do 9 m głebokosci.

 2. Wiktoria
  Wiktoria says:

  byłoby świetnie. Stare drzewa, które zagrażają budynką lub ogolnie otoczeniu mogłyby właśnie być zastąpione Oxytree.
  Kto wie może się tego doczekamy u nas. byłoby super

Komentowanie wyłączone.