http://skippingrockslab.com/ooho!-the-edible-water-blob.html

Jadalna butelka Ooho!

Czy istnieją alternatywy dla plastikowych butelek, z których tak bardzo uwielbiamy pić napoje? Plastikowe butelki to plaga naszego konsumpcyjnego społeczeństwa – każdy z nas zużywa setki butelek rocznie – jedni wyrabiają tę normę nawet w kilku tysiącach procent, obdarowując matkę Ziemię tonami plastiku rocznie. I nie ma się co dziwić – butelki są wygodne, małe, powszechnie dostępne. Pół biedy, jeśli zużyte butelki trafią do recyklingu lub znajdą inne zastosowanie. Czy istnieje alternatywa? Okazuje się, że są pomysły na to czym zastąpić plastikowe butelki.

Już w 2014 roku kilku studentów designu z Londynu wpadło na świetny pomysł – opatentowali oni nowoczesną jadalną butelkę, która wykonana była z galaretowatej membrany. Opakowanie było zdatne do spożycia – po wypiciu można było je zjeść lub z czystym sumieniem wyrzucić, gdyż było w 100% biodegradowalne.

Pomysł został doceniony na świecie – czekamy na realizację. Woda „zapakowana” do jadalnych butelek to świetna perspektywa dla naszej ekologicznej przyszłości. „Butelki” czy raczej opakowania wykonane są z alg brunatnic oraz chlorku wapnia – membrana jest łatwa do przegryzienia – nie ma niestety żadnych walorów smakowych.

Jak to wszystko działa? To prostsze niż mogłoby się wydawać. Do formowania kul Ooho z wodą wykorzystywany jest proces sferyfikacji, który polega na zamrażaniu wody na czas jej zapakowania w membranę, a jednocześnie nie ma możliwości na to by woda zmieszała się z innymi składnikami.

Jak przekonują twórcy butelki Ooho, jest to bardzo tanie i wygodne rozwiązanie – koszt wyprodukowania jednego opakowania to mniej niż 2 centy. Jeśli chcecie zobaczyć jak działa Ooho, zobaczcie filmik producenta https://www.youtube.com/watch?time_continue=57&v=T4AVSDYLVQU  lub wejdźcie na stronkę: http://skippingrockslab.com/ooho!-the-edible-water-blob.html.

9 replies
 1. Honorata
  Honorata says:

  Świetna alternatywa dla zalegających plastików. Można zjeśc lub po prostu wyrzuci z czystym sumieniem, dbając o środowisko.

 2. Radek
  Radek says:

  Takie butelki byłyby prawdziwą rewolucją.Oby ten pomysł został wcielony na dobre w życie.

 3. Liliana Białkowska
  Liliana Białkowska says:

  to jest bardzo dobry pomysł oraz ekologiczny na tak jestem dla zastosowania oraz wprowadzenia tego pomysłu :)

 4. Konrad Bereza
  Konrad Bereza says:

  Dla mnie to po prostu bomba! trzeba do tego dazyc by zyc w czystszym swiecie, powinnismy wprowadzic wszystkie pomysly w zycie!

 5. Marciniak Janusz
  Marciniak Janusz says:

  Doskonały pomysł idealnie sprawdziłby się z ochroną środowiska i zmniejszyłby zanieczyszczenia.

 6. Emilka806
  Emilka806 says:

  hmm świetne rozwiązanie…sprawdziło by się w wielu dziedzinach…butelki z głowy…:) fajne podoba mi się :)

Komentowanie wyłączone.