Energia słoneczna

Jak przechowywać energię słoneczną

Energia słoneczna jest coraz częściej wykorzystywana. Alternatywne źródła energii to przyszłość naszej planety. Jest tylko jeden problem – jak przechowywać zgromadzoną energię solarną? Inżynierom z Massachusetts Institute of Technology udało się opracować materiał umożliwiający magazynowanie energii, a następnie uwalnianie jej w formie ciepła.

Materiał stworzony przez naukowców jest przejrzystą, polimerową błoną, która przechowuje energię w formie chemicznej. Tajemnicą sukcesu są azobenzeny. Pod wpływem ciepła z promieni słonecznych azobenzeny zmieniają się na poziomie molekularnym. Wystarczy użyć bodźca, na przykład w postaci gwałtownej zmiany temperatury, by powróciły one do pierwotnej formy i uwolniły zmagazynowaną energię.

Wynaleziony materiał można stosować między innymi w autach elektrycznych, co spowoduje większą dostępność tego typu pojazdów. Dzięki temu elektryczna rewolucja na drogach może postępować na coraz większą skalę.

6 replies
 1. Monika Łaznowska
  Monika Łaznowska says:

  Super, że udało im się coś takiego wynaleźć. Mam nadzieję, że znajdzie szerokie zastosowanie, nie tylko w autach elektrycznych :)

 2. romek
  romek says:

  wreszcie wymyslili cos bardzo porzadnego i mało skomplikowanego ale po co stosowac do aut ekologicznych może przeprowadzac proby z odzierza termiczna na dlugie zimowe dni jedno uderzenie i jest nam cieplo jak w termosie

 3. Jutka
  Jutka says:

  Coraz to nowe pomysły. I bardzo dobrze, jestem jak najbardziej za! Alternatywne źródła energii są potrzebne, a jeżeli tym bardziej miałyby służyc ochronie środowiska: czemu nie? Podziwiam Amerykanów za pomysł.

Komentowanie wyłączone.