Paliwo z alg

Paliwo z alg zrewolucjonizuje świat?

Naukowcy coraz intensywniej poszukują alternatywy dla paliw kopalnianych. Niedawno zaproponowali, że doskonałym zamiennikiem mogą być algi. Rosną bardzo szybko, zawierają w sobie więcej cukru niż zboża, a żywią się dwutlenkiem węgla, czyli pierwiastkiem, którego mamy w nadmiarze. Algi wprawdzie potrzebują dużo światła, jednak nie wymagają dużo wody. Dlatego hodować je można nawet na pustyni. Te nieskomplikowane jednokomórkowce mają szansę zrewolucjonizować światowy rynek energetyczny.

Algi mają wiele zastosowań – można wykorzystać je do produkcji biopaliw, leków, kosmetyków oraz żywności dla ludzi i zwierząt. Można ich użyć także w procesie utylizacji ścieków komunalnych i przemysłowych oraz neutralizowaniu odpadowego dwutlenku węgla. Mogą żyć w dużych skupiskach i za sprawą fotosyntezy przekształcać energię ze słońca. Potrafią kumulować w sobie tłuszcze, dzięki czemu mogą posłużyć do produkcji biodiesla. Dlatego naukowcy cały czas starają się znaleźć sposób na opracowanie szybkiej, taniej i wydajnej metody produkowania alg.

Doktoranci z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego zaprojektowali fotobioreaktor służący do hodowli alg. Urządzenie to umożliwia szybki wzrost biomasy mikroalg zarówno w skali laboratoryjnej, jak i przemysłowej. Na czym polega tajemnica sukcesu bioreaktora? Ma on zapewnić algom optymalne warunki do życia i rozmnażania się. Składa się ze szklanego prostopadłościennego naczynia umieszczonego na metalowej ramie. Wyposażono go w czujnik promieniowania słońca – fotobioreaktor może więc sam obracać się w kierunku promieni słonecznych. Dzięki temu algi mogą bez problemu rozmnażać się w szybkim tempie. Wynalazek polskich naukowców zwyciężył w konkursie na międzynarodowej konferencji Bioconnect.

Wykorzystanie alg na światową skalę może okazać się zbawieniem dla środowiska. Pozwolą ograniczyć zanieczyszczenie planety i pozwolą na rozwój nieszkodliwych źródeł energii. Trzymajmy kciuki!

1 Odpowiedzi
  1. malaami08
    malaami08 says:

    jak dla mnie to naprawdę może się stać i bardzo w to wierzę, cały świat funkcjonowałby inaczej.

Komentowanie wyłączone.