Perowskity

Perowskity – co warto o nich wiedzieć

Coraz głośniej robi się o perowskicie. Czym jest, skąd się wziął i kto go wynajął? O perowskicie głośno zrobiło się za sprawą polskiej badaczki, Olgi Malinkiewicz w 2014 roku, która opracowała bardzo tanią metodę tego niezwykle cennego materiału.  Perowskit został po raz pierwszy odnaleziony w 1838 roku przez Gustawa Rose. Jest to minerał, którym można pokrywać niemal każdą powierzchnię, a tak pokryte powierzchnie pozwolą wytwarzać prąd elektryczny!

Po raz pierwszy perowskit odnaleziono w górach Ural – jest to minerał z grupy perowskitów, który występuje pod postacią tytanianu wapnia. Są to minerały o regularnej strukturze kryształów – doskonale absorbują promienie słoneczne i przewodzą prąd. Wszystko to sprawia, że perowskity doskonale sprawdzą się w przypadku nowoczesnych technologii grzewczych, np. ogrzewania słońcem.

Badania Olgi Malinkiewicz stawiają przed branżą fotowoltaiczną zupełnie nowe możliwości – opracowana przez polkę metoda pozwala na dużo łatwiejsze i tańsze wytwarzanie ogniw perowskitowych. Ale pani Olga nie zamierza na tym poprzestać – jej celem jest opatentowanie perowskitów we wszystkich możliwych dziedzinach – tym sposobem wszystko co będzie mogło absorbować promienie słońca i zamieniać je na prąd, będzie ekologicznym źródłem energii. Gratulujemy pomysłu i samozaparcia – oby więcej takich naukowców!

2 replies
  1. margarita20
    margarita20 says:

    Muszę przyznać, że pierwszy raz słyszę o perowskicie. Super, że dzięki niemu można wytwarzać prąd elektryczny, to zdecydowanie ułatwi ludziom codzienne życie. Super ! :)

Komentowanie wyłączone.