Samolot Phoenix

Samolot zasilany słońcem

Phoenix to zasilany energią słoneczną samolot, który będzie mógł szybować nawet 24 godziny na dobę w warstwie stratosfery. Będzie miał za zadanie zdobywać informację o zagrożeniu pożarowym, stanie powodziowym lub o zmianie stanu atmosfery. Pracy nad skonstruowaniem bezzałogowego samolotu podjęli się polscy naukowcy z warszawskiego Instytutu Lotnictwa.

Samolot Phoenix będzie latał na poziomie stratosfery. Dlaczego? Ponieważ zasilany jest energią pochodzącą od słońca, a właśnie na dużych wysokościach ilości energii słonecznej jest dużo wyższa niż na powierzchni Ziemi. Na tej wysokości wiatr wieje z mniejszą prędkością, co jest ważne ze względu na większe bezpieczeństwo delikatnej struktury samolotu. W ciągu dnia Phoenix będzie zasilany energią elektryczną płynącą z ogniw słonecznych. Tej energii musi być na tyle dużo, by zdołała naładować akumulatory również w nocy. Dzięki temu samolot nie będzie musiał lądować, a tym samym działania operacyjne będą prowadzone przez cały czas.

W zależności od rodzaju misji, w samolocie będą umieszczane kamery optyczne, termowizyjne bądź radary SAR (Synthetic Aperture Radar). Informacje uzyskane dzięki nim będzie można wykorzystać na wiele sposobów. Ułatwi to zarządzanie sytuacjami kryzysowymi, np. podczas gaszenia pożarów czy kontrolowania sytuacji powodziowej. Phoenix pozwoli stworzyć topograficzne bazy danych, numeryczne modele terenu i przestrzenne modele miast. Samolot będzie pomocny przy uaktualnianiu map zagospodarowania przestrzennego terenu, monitorowania stanu upraw, określania pór nawożenia, wykrywania zagrożeń chorobami, szkodnikami, prognozowania wielkości plonów. Może również pomóc przy badaniu zmian składu stratosfery oraz poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Samolot napędzany energią słoneczną może mieć bardzo wiele zastosowań i okaże się bardzo przydatny w walce z kataklizmami i nieurodzajem plonów. Phoenix może mieć zbawienny wpływ na współczesny świat.

5 replies
 1. Szczepan
  Szczepan says:

  Ciekawy pomysł i bardzo oszczędny, a jednocześnie ekologiczny.
  Warto inwestować w takie pomysły i produkty.

 2. djpkw
  djpkw says:

  Pomysł trafiony, ale teraz produkcja na dużą skale bo to przyniesie duże korzyści dla nas wszystkich.

 3. Gosia
  Gosia says:

  To niesamowite… czasy banksterów, nafciarzy. wielkiego zbrodniczego przemysłu odchodzą… żebyśmy byli tak mądrzy by jak najszybciej nauczyć się korzystać z alternatywnych źródeł i rozwiązań.

Komentowanie wyłączone.