Dokarmianie zwierząt

Dokarmianie zwierząt w czasie zimy

Zima to czas trudny nie tylko dla ludzi, którzy nie lubią zimna, ale przede wszystkim dla wolno bytujących zwierząt. Na szczęście możemy im pomóc przetrwać ciężki okres. Jak? Pomysłów i sposobów jest przynajmniej kilka.

Jednym z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych rozwiązań jest karmnik dla ptaków. Karmnik można wykonać samodzielnie lub kupić. Nie musi to być budka z prawdziwego zdarzenia – karmniki mogą mieć także formę talerzyków z pokarmem czy kul ziarnistych powieszonych na drzewie. Należy unikać niebezpiecznego umiejscawiania karmników – np. w okolicy krzaków i niskich drzew, ponieważ mogą się w nich czaić drapieżniki.

Ptaki należy karmić ziarnami, suszonymi owocami i tłuszczem. Nie powinno się im podawać cukru, soli, pieczywa i warzyw. Najlepsze będą różnego typu ziarna, nasiona, suszone owoce, zamrożone owoce, orzechy, słonina i smalec.

Możemy dokarmiać również ssaki, jeśli wiemy, że takowe znajdują się w bliskim otoczeniu  i przyjdą po pożywienie. Ssakom można podawać siano, buraki, jabłka, marchewki, orzechy i gotowane ziemniaki.

Możemy też zrobić zakupy w sklepie ogrodniczym lub dużych supermarketach – w okresie zimowym karmniki są powszechnie dostępnym produktem.

Pamiętajmy, żeby nie podchodzić zbyt blisko do dzikich zwierząt – zachowań takich zwierząt nigdy nie możemy do końca przewidzieć, dlatego też nie chcąc się zbytnio narażać – zachowujmy bezpieczną odległość.

14 replies
 1. Maciej Rawski
  Maciej Rawski says:

  Zawsze w okresie zimy kiedy taki nie mogą znaleźć jedzenia dokarmiam je w specjalnych karmnikach za pomocą ziaren, zbóż czy kolb i kul z ziarnami, słonecznikiem ale też słoninką dla sikorek. Pamiętać tylko należy, że jak rozpoczniemy dokarmianie ptaków to musimy je dokarmiać praktycznie do wiosny inaczej sobie taki nie poradzą i zginą. Warto pomagać ptakom, można je za to z bliska obserwować.

 2. Angelika Grabias
  Angelika Grabias says:

  Ważne jest dokarmianie zwierząt zimą, ponieważ pożywienie dzięki któremu mogą przetrwać jest pokryte warstwą śniegu, przez to zwierzęta chodzą głodne. Dzięki Nam i dzięki dokarmianiu mogą spokojnie przetrwać zimę.

 3. zuza
  zuza says:

  Dokarmianie zwierząt jest bardzo ważne, zwłaszcza zimą. Artykuł super, pomocny dla chętnych w pomaganiu, przetrwaniu zwierząt gdy za oknem mroźno.

 4. Damian Kędzierski
  Damian Kędzierski says:

  Bardzo ciekawy artukuł. Ze swojej strony dodam jedynie, że poprzez dokarmianie możemy także pogłębić swoją wiedzę o rodzimych ptakach :)

 5. Wioleta Brozńska
  Wioleta Brozńska says:

  ludzie powinni coraz częściej stawiać na ekologię. Pomagać zwierzętom ten artykuł , jak również cała rozległa wiedza na temat ekologii, zdecydowanie powinny trafiać do szerszego grona odbiorców.

 6. kamol91
  kamol91 says:

  Co roku dokarmiam ptaki zimą. Bardzo lubię to robić a w szczególności z oddali wykonywać im zdjęcia. To jest super zabawa.

 7. Marta
  Marta says:

  Dokarmianie zwierząt zimą to dobry pomysł, sama w ogródku na drzewie powiesiłam dla ptaków kule z ziarenkami.

 8. Karolina kiraga
  Karolina kiraga says:

  Ludzie którzy kochają zwierzątka są napewno dobrymi ludźmi i mimo że zimy są mniej srozsze zwierzęta jest sobie ciężko poradzić, także pamiętajmy o ich dokarmianiu :)

 9. Sklep ekologiczny
  Sklep ekologiczny says:

  Na początku zimy zamontowałem karmnik w ogrodzie. Cyklicznie dosypywałem suszonych owoców. Kilka dni temu zauważyłem, że to nie ptaki mają ucztę tylko…kot :)

Komentowanie wyłączone.