Ekologiczna doniczka z Gorzowa

Doniczka karmiąca rośliny

W Gorzowskim Ośrodku Technologicznym, naukowcy z Centrum Badawczo-Wdrożeniowego stworzyli doniczkę, która rozkładając się w ziemi dodatkowo „nakarmi” rośliny. Najciekawsze jest to, że doniczki będą powstawały z odpadów. Przede wszystkim z odpadów biodegradowalnych, a w tym także kompostu biodegradowalnego (powstającego na wysypiskach śmieci).

Jak będą działały doniczki karmiące rośliny? Roślinę posadzoną w doniczce należy zakopać w ziemi razem z donicą.  Jest to bardzo istotne, ponieważ normalnie kiedy wyjęlibyśmy roślinę z donicy i chcieli byśmy ją „przesadzić” do gruntu, trzeba byłoby ingerować w ukorzenienie rośliny. A tak, wkładając rosnącą już roślinę z donicą w ziemię takiego ryzyka nie ma. Doniczka w ziemi zacznie rozkładać się po kilku tygodniach by zupełnie rozłożyć się w czasie mniejszym niż rok. Gleba w pobliżu rośliny wzbogaci się dodatkowo o różne składniki odżywcze (między innymi fosfor, azot, potas).

4 replies
 1. Janina
  Janina says:

  Bardzo pomysłowa doniczka i bardzo ciekawa. Oprócz tego, że sama się rozpuszcza to jeszcze dostarcza pożywienia roślinom. Pomysł bardzo interesujący i na pewno się przyjmie. Ogrodnicy będą zachwyceni.

 2. Marlena
  Marlena says:

  Witam, świetny artykuł, czytałam go z bardzo dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem. Ekologia to jest to! Polecam.

 3. Dorota
  Dorota says:

  Tego jeszcze nie było! Świetne rozwiązanie 2 w 1, doniczka-doniczką, karmi roślinę, rozkłada się w ziemi i nie ma po niej śladu, poza wzbogaconą glebą w składniki odżywcze :) rewelacja.

Komentowanie wyłączone.