MEble z wodorostów

Meble z wodorostów

Wodorosty kojarzą nam się przede wszystkim z sushi i kosmetykami. Jednak jak się okazuje, wodorosty mają o wiele więcej zastosowań. Duńczycy z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (Jonas Edvard oraz Nikolaj Steenfatt) stworzyli…meble z wodorostów. Nowocześni projektanci jako materiały budulcowe do produkowania designerskich mebli wykorzystują wodorosty i drewno jesionu.

Wśród wodorostów największą popularnością cieszą się odmiany brunatnic, głównie morszczynu. Morszczyn jest znakomitym materiałem budulcowym – znajduje się w nim alginian, który jest naturalnym polimerem. Po wysuszeniu i ugotowaniu z alginianu uzyskuje się naturalną plastyczną substancję kleistą, z kolei po zupełnym wyschnięciu materiał ten staje się twardy i przypomina konsystencją korek. Daje to duże pole do popisu projektantom, którzy z takim materiałem mogą zrobić bardzo dużo.

Warto dodać, że nie ma też problemu z niechcianymi meblami. Meble z wodorostów ulegają szybkiemu rozkładowi dzięki azotowi, jodowi i magnezowi oraz wapniowi zawartym w wodorostach. Z powodzeniem można takie niepożądane meble zamienić w doskonały nawóz!

 

Foto: http://www.dezeen.com/2015/01/11/algae-glue-seaweed-paper-furniture-jonas-edvard-nikolaj-steenfatt/

6 replies
 1. Michał
  Michał says:

  To co zrobili Ci naukowcy to po prostu mistrzostwo świata. Gdybym tylko mógł to sam zamieniłbym wszystkie domowe meble na takie.

 2. Agnieszka
  Agnieszka says:

  Jej….! Nie pomyslala bym ze drewno mozna zastapic wodorostami.mi kojarzylo sie to tylko z sushi. Brawa i gratulacje ! :)

 3. Kathy
  Kathy says:

  Technologia idzie do przodu w zawrotnym tempie. Ale dlaczego by nie skorzystać aby oszczędzić nasze biedne drzewa? Gratulacje pomysłodawcom !

 4. Magdalena
  Magdalena says:

  Uważam, że takie meble są bardzo ciekawym zamiennikiem dla mebli wykonywanych z drewna i śmiało mogą z nimi konkurować.
  Jeżeli miała bym możliwość zakupu takich eko-mebli na pewno bym z niej skorzystała.

Komentowanie wyłączone.