Meble z wodorostów
Wodorosty kojarzą nam się przede wszystkim z sushi i kosmetykami. Jednak jak się okazuje, wodorosty mają o wiele więcej zastosowań. Duńczycy z Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (Jonas Edvard oraz Nikolaj Steenfatt) stworzyli…meble z wodorostów. Nowocześni projektanci jako materiały budulcowe do produkowania designerskich mebli wykorzystują wodorosty i drewno jesionu.
Wśród wodorostów największą popularnością cieszą się odmiany brunatnic, głównie morszczynu. Morszczyn jest znakomitym materiałem budulcowym – znajduje się w nim alginian, który jest naturalnym polimerem. Po wysuszeniu i ugotowaniu z alginianu uzyskuje się naturalną plastyczną substancję kleistą, z kolei po zupełnym wyschnięciu materiał ten staje się twardy i przypomina konsystencją korek. Daje to duże pole do popisu projektantom, którzy z takim materiałem mogą zrobić bardzo dużo.
Warto dodać, że nie ma też problemu z niechcianymi meblami. Meble z wodorostów ulegają szybkiemu rozkładowi dzięki azotowi, jodowi i magnezowi oraz wapniowi zawartym w wodorostach. Z powodzeniem można takie niepożądane meble zamienić w doskonały nawóz!
Foto: http://www.dezeen.com/2015/01/11/algae-glue-seaweed-paper-furniture-jonas-edvard-nikolaj-steenfatt/
Wow, prawdziwy rewelacja. Świat ciągle mnie zaskakuje.
To co zrobili Ci naukowcy to po prostu mistrzostwo świata. Gdybym tylko mógł to sam zamieniłbym wszystkie domowe meble na takie.
Jej….! Nie pomyslala bym ze drewno mozna zastapic wodorostami.mi kojarzylo sie to tylko z sushi. Brawa i gratulacje !
Technologia idzie do przodu w zawrotnym tempie. Ale dlaczego by nie skorzystać aby oszczędzić nasze biedne drzewa? Gratulacje pomysłodawcom !
super pomysl na tego typu meble rewelacja sama sprobowalam
Uważam, że takie meble są bardzo ciekawym zamiennikiem dla mebli wykonywanych z drewna i śmiało mogą z nimi konkurować.
Jeżeli miała bym możliwość zakupu takich eko-mebli na pewno bym z niej skorzystała.