Ekologiczna energia

Tania ekologiczna energia

Jedną z największych przeszkód na drodze ku powszechnemu stosowaniu ekologicznej energii są wysokie koszty. Do tej pory na adaptację zielonej energii potrzeba było dużo więcej pieniędzy niż na wydobycie prądu ze źródeł tradycyjnych. Najnowsze badania jednak wskazują, że energia pochodząca z odnawialnych źródeł jest niemal tak tania jak energia płynąca z węgla lub gazu.

Analizę porównawczą kosztów przeprowadził Bloomberg New Energy Finance. Na jej podstawie wyciągnięto wniosek, że niektóre źródła odnawialne energii są niemal tak samo opłacalne jak tradycyjne sposoby uzyskania prądu. Globalnie bowiem koszt energii wiatrowej wynosi 83 dolary za megawatogodzinę, a energii słonecznej 122 dolary. Dla porównania cena węgla wynosi 75 dolarów, a gazu 82 dolary. Różnica jest więc minimalna.

To bardzo pozytywne informacje, zwłaszcza, że ceny przyjaznych środowisku źródeł energii stale spadają. Może za kilka, kilkanaście lat będą tańsze niż niebezpieczne dla planety, nieodnawialne sposoby pozyskiwania prądu.

3 replies
 1. Forever
  Forever says:

  Energia słoneczna już wcale nie jest taka droga. Wystarczy sobe przejrzeć aktualne ceny paneli fotowoltaicznych i sprzętu do nich w specjalistycznych sklepach typu ozemarket.pl

 2. Jova
  Jova says:

  W praktyce energię elektryczną można pozyskać ze słońca, z wiatru lub z wody. W następnych akapitach zapoznamy się z korzyściami płynącymi z każdego z tych rozwiązań a także poznamy ich ograniczenia. Obok produkcji takiej energii, warto też zastanowić się jak ją zaoszczędzić. Ograniczeniem w produkcji własnej energii jest wysoki początkowy koszt inwestycji oraz długi okres jej zwrotu, ponadto tak produkowany prąd bywa droższy niż z innych źródeł.

  UWAGA: Nadmiar wyprodukowanej energii będzie chętnie kupowany przez duże elektrownie, rzecz jasna o ile produkowany prąd spełni określone kryteria. W ramach założeń polityki energetycznej UE, w każdym państwie systematycznie powinien wzrastać procent energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych.

Komentowanie wyłączone.