Sky-Greens

Wertykalne ogródki miejskie

Czy pionowe uprawy roślin w tak zwanych wertykalnych farmach są przyszłością ogrodnictwa w dużych miastach? Wiele na to wskazuje. Zielonych terenów raczej nie przybędzie – musimy więc radzić sobie z tym w inny sposób. Jednym z rozwiązań, które zdają się dawać nadzieję na posiadanie własnej uprawy w domu są wertykalne ogrody.

Takie miejskie wertykalne ogrody funkcjonują już w Singapurze. To właśnie tam powstała pierwsza pionowa farma Sky Green. W porównaniu do tradycyjnych farm, taka farma może wyprodukować do 10 razy więcej warzyw niż tradycyjna farma! Singapurska farma składa się ze 120 aluminiowych wież – na wieżach tych uprawiane są między innymi kapusta pekińska, sałata, szpinak. Każda wieża ma około 6 metrów wysokości – pionowo pną się po niej szczeble, na których poustawiane są doniczki z warzywami. Szeregi doniczek obracają się tak, by każda roślina miała zapewniony odpowiedni dopływ światła. Ruch wież zapewniony jest przez dedykowany system hydrauliczny, który z kolei jest zasilany wodą deszczową. Dzięki temu znakomitemu systemowi można uprawiać wiele roślin jednocześnie, bez straty jakości którejkolwiek z sadzonek. Twórcy farmy Sky Green podają za porównanie tradycyjną  hektarowa działkę, na której farma SkyGreen wytworzy około 2500 ton warzyw liściastych, zaś tradycyjna farma tylko 500 ton.

W przypadku farmy Sky Green warzywa zbierane są codziennie i codzienne też przekazywane są do sprzedaży.

Miejmy nadzieję, że takie farmy będą miały szanse powstać również w europejskich krajach, gdzie w dużych miastach zamiast pól uprawnych znajdują się wyłącznie duże wieżowce i blokowiska.

Więcej info na: http://www.skygreens.com/

1 Odpowiedzi
  1. Dariusz
    Dariusz says:

    Byłaby to bardzo przydatna inicjatywa, zwłaszcza w dużych miastach po warunkiem odpowiednich zabezpieczeń przed zanieczyszczeniami.

Komentowanie wyłączone.