Re-PAck

Wielorazowe koperty RePack

Choć już od dawna wielu ludzi korzysta z internetu i wysyłamy coraz mniej listów tradycyjnych, nadal miesięcznie  w samej Polsce wysyła się kilkadziesiąt milionów przesyłek. Aby ograniczyć zbędne zużycie papieru, absolwent londyńskiej uczelni Royal College of Art – Chang Yu-Chou wpadł na pomysł stworzenia koperty zwrotnej, tak zwanej RePack (czyli dosłownie koperty wielokrotnego użytku).

Jak dział koperta RePack i z czym wiąże się idea wielokrotnego korzystania z koperty? Wyobraźmy sobie, że robimy zakupy w sklepie internetowym. Wybieramy jako formę zamówienia torbę RePack. Za przesyłkę płacimy jakąś sumę (w tym cena za kolportaż i cena za opakowanie) – po otrzymaniu towaru, możemy odnieść kopertę do urzędu pocztowego lub wrzucić ją do skrzynki pocztowej, a nadawca odda nam większość kosztów przesyłki. Oczywiście jeśli nie chce nam się oddawać koperty, nie musimy tego robić, ale wtedy nie dostaniemy zwrotu pieniędzy.

Torby RePack, które funkcjonują już w kilku krajach europejskich wykonane są ze specjalnego tworzywa. Dodatkowo, mają dwie części – zewnętrzny worek i wewnętrzną amortyzację. Warstwa zewnętrzna w całości wykonana jest z poliestru (który został otrzymany w procesie przetworzenia zużytych butelek PET), z kolej wewnętrzna warstwa absorbująca wykonana została z mikrokomórkowego poliuretanu.

Tak przygotowane koperty RePack doskonale nadają się do wielokrotnego użycia – co najważniejsze nadają się też do recyklingu. „Producenci” oceniają, że jedna koperta może być przekazana z rąk do rąk z różną zawartością około dwustu razy zanim zajdzie konieczność wymienienia jej.

Jesteśmy pod wrażeniem – mamy nadzieję, że podobne rozwiązania będą wkrótce wprowadzone w Polsce!

4 replies
 1. Ewelina T
  Ewelina T says:

  Bardzo fajny sposób na dbanie o środowisko. Takie koperty są również bardzo praktyczne. Popieram wprowadzenie

 2. Asia95
  Asia95 says:

  Świetne rozwiązanie, bardzo przydatne na teraźniejszy problem zanieczyszczenia środowiska!

 3. asiulka_26
  asiulka_26 says:

  Świetna alternatywa normalnych kopert. Wkońcu nie trzeba bedzie kupowac za kazdym razem nowej koperty :)

Komentowanie wyłączone.