Zanieczyszczenie powietrza zabija plemniki

Zanieczyszczenie powietrza szkodzi płodności

Badania dowodzą, że kontakt z zanieczyszczonym powietrzem zdecydowanie pogarsza jakość plemników u mężczyzn – zmniejsza również ich ilość. Panowie, którzy wdychają zanieczyszczone powietrze mogą mieć poważne problemy z płodnością. Jak można wnioskować z wyników badań, panowie, którzy są narażeni na częsty kontakt z silnie zanieczyszczonym powietrzem produkują zdecydowanie mniej testosteronu.

Badania prowadzone przez polski Instytut Medycyny Pracy w Łodzi wskazują ewidentnie na fakt, iż zanieczyszczone powietrze szkodzi. Niestety dokładny mechanizm wpływu zanieczyszczonego powietrza na mężczyzn i ich nasienie nie został odkryty. Najbardziej prawdopodobne jest to, że kontakt z zanieczyszczonym powietrzem powoduje wzrost stężenia wolnych rodników w organizmie – prowadzi to do indukcji stresu oksydacyjnego, który zaburza czynność jąder i uszkadza dojrzałe plemniki (a tym samym także i materiał genetyczny).

Jednak zanieczyszczone powietrze to o wiele większe niebezpieczeństwo – pyłki zawieszone w powietrzu przenoszą cząsteczki związków aktywnych hormonalnie (wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne WWA). Takie związki mogą zakłócać prawidłowe wydzielanie hormonów, zwłaszcza testosteronu, który jest odpowiedzialny między innymi za spermatogenezę.

Zanieczyszczone powietrze jest ogromnym niebezpieczeństwem dla naszego zdrowia, naszej kondycji, naszego życia. Warto pomyśleć o tym zanim będzie za późno – zanieczyszczenie powietrza towarzyszy nam od dawien dawna, ale dzięki naukowcom możemy nad nim zapanować i przystopować jego rozszerzanie. Zadbajmy o to.

3 replies
  1. MonikaW89
    MonikaW89 says:

    To wszystko prawda zgadzam się w 100 %. Tak samo jak wielkim problemem jest zanieczyszczenie i zakwaszenie gleby, które niestety występuje już na szeroką skale.( w glebie też mogą występować szkodliwe związki które przedostają się do naszego organizmu ).

Komentowanie wyłączone.