biq

Budynek zasilany przez glony

Dzięki zaangażowaniu architektów i inżynierów w Niemczech wzniesiono pierwszy na świecie budynek czerpiący energię z glonów. Bio Intelligent Quotient (BIQ) stanął w Hamburgu i może uchodzić za doskonały przykład dbałości o środowisko. Jest on bowiem całkowicie samowystarczalny pod względem energii elektrycznej i cieplnej.

Budowla jest bardzo charakterystyczna i łatwo dostrzec go w krajobrazie Hamburga. Zamiast zwykłej elewacji, BIQ pokryty jest szklanymi, zielonymi panelami, w środku których umieszczono algi. W trakcie fotosyntezy algi wytwarzają ciepło we wnętrzu kasetonów. Ciepło to następnie jest przetwarzane w prąd. Do procesu fotosyntezy potrzebne są specjalne pompy wodne dostarczające dwutlenek węgla i składniki odżywcze. Algi świetnie sprawdzają się jako alternatywna droga do pozyskiwania energii, ponieważ rosną niezwykle szybko.

Bio Intelligent Quotient ma spełniać rolę budynku mieszkalnego. Największy lokal ma powierzchnię 120 m2. Pierwszy ekologiczny budynek już stoi, wielce prawdopodobne, że niedługo powstaną kolejne.

5 replies
  1. wiktoriaj86
    wiktoriaj86 says:

    Świetny pomysł! Ludzka wyobraznia nie zna granic hehe . Bardzo chciałabym zobaczyć w realu ten budynek, na zdjęciu zapiera dech w piersiach

  2. Agusia8405
    Agusia8405 says:

    bardzo ciekawy artykul.Przydaloby sie wiecej takich budynkow, glownie w europie. Chociaz Europe jeszcze pewnie na to nie stac finansowo. Ale moze w przyszlosci.

Komentowanie wyłączone.