cieciorka

Co zamiast mięsa? Ciecierzyca!

Coraz więcej osób przechodzi na wegetarianizm, lub nawet skrajną jego formę czyli weganizm. Czym osoby które rezygnują z mięsa mogą je zastąpić? Propozycji jest sporo. Jedną z nich jest ciecierzyca, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród kucharzy, tak amatorów jak i szefów najlepszych kuchni.

Czym jest ciecierzyca? Czy ciecierzyca to to samo co cieciorka?

Ciecierzyca należy do roślin z rodziny bobowatych – częścią spożywaną przez człowieka są jadalne strąki. Cieciorka zawiera bardzo dużo cennych i wartościowych dla nas substancji takich jak białko, żelazo, błonnik, kwas foliowy. Co ciekawe, przez dietetyków uznawana jest za roślinę o magicznych właściwościach  – pomaga uchronić organizm od wielu chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, miażdżyca, cukrzyca drugiego typu. Najpopularniejszą formą w jakiej spożywa się ciecierzycę na świecie jest pyszna pasta z ciecierzycy  – hummus. Ale to nie jedyna forma w jakiej się ją spożywa!

Ciecierzyca oryginalnie pochodzi z Azji Zachodniej, ale uprawiana jest w wielu miejscach na świecie – uprawianych jest wiele odmian. W sklepach można kupić zarówno ciecierzycę suszoną, jak i ugotowaną, w puszkach lub słoikach.

Ciecierzyca jest bardzo bogata w błonnik, dzięki czemu dzięki diecie bogatej w cieciorkę możemy odpowiednio stymulować kondycję układu pokarmowego. Właściwa ilość błonnika pozwala unormować poziom glukozy, obniżyć poziom cholesterolu, a finalnie również pohamować nadmierny apetyt. Błonnik z ciecierzycy jest łatwoprzyswajalny, a sama cieciorka potrafi zaskoczyć smakiem.

Wzbogacajmy swoją dietę o jak najwięcej ciekawych składników – im bardziej zróżnicowane będzie nasze jedzenie, tym lepiej i ciekawiej. Nasz organizm również będzie nam wdzięczny za to, że fundujemy mu takie pyszności.

7 replies
  1. Kamoha
    Kamoha says:

    Bardzo dobra alternatywa dla mięsa. Jedzenie mięsa praktyczni codziennie na obiad już mnie męczy. Na pewno spróbuję wprowadzić ciecierzycę do mojego menu!

  2. tylkoanell
    tylkoanell says:

    ciecierzyca jest bardzo dobrym źródłem białka, super alternatywa dla wegan, wiem, bo sama stosuję, humus jest przepyszny.

Komentowanie wyłączone.