Durian

DURIAN – tajemniczy owoc

Kto z Was słyszał o durianie? No właśnie – odsetek osób, które w tej sekundzie stwierdzą „o czym?” jest bardzo duży. Owoc durianu nazywany również owocem królewskim i owocem niebezpiecznym to bardzo popularny w krajach (dla nas, Polaków) egzotycznych, głównie azjatyckich.

Duriany czyli zybuczkowce, rościany to owoce wiecznie zielonego drzewa z rodziny ślazowatych (drzewo jest uprawiane głównie w Azji południowo-wschodniej). Drzewo wiecznie zielone osiąga wysokość 30-50 metrów i jest naprawdę potężne. Sam owoc durianu osiąga długość około 25-30 centymetrów, a średnica ok. 15-20 cm. Owoc durianu średnio waży około  kilogramów!!! Duriany to owoce kaulifloryczne, czyli charakteryzujące się tym, że wyrastają bezpośrednio z pnia drzewa.

Duriany są bardzo charakterystycznymi owocami – ich łupiny pokryte są kolczastą warstwą w kolorze zgniłozielonym. W zasadzie przypominają nieco nasze kasztany w łupce, tyle że w znacząco większych rozmiarach. W środku kolczastej łupiny znajdują się nasiona durianu, które cechuje mocny nieco orzechowy smak. Uwaga! Duriany jadalne są dopiero po upieczeniu. Duriany są bardzo ciekawym owocem nieporównywalnym z niczym innym! Po upieczeniu w orzechu można zajadać się budyniowatym miąższem – o ile odpowiada nam jego bardzo intensywny zapach. Zapach ten bywa określany raczej negatywnie (smród), co nie przeszkadza durianowi być jednym z największych egzotycznych rarytasów.

Durian posiada bardzo dużo właściwości odżywczych i pro-zdrowotnych. W miąższu Duriana znajdziemy witaminy B, A, C , jak również wapń, cynk, magnez i potas! Spożywanie Duriana poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego i wątroby. W społecznościach azjatyckich liście durianu ( napar z liści) stosuje się jako środek przeciwgorączkowy i przeciwdepresyjny.

15 replies
 1. Anula
  Anula says:

  Proszę , tyle lat żyję na tym świecie a jednak powiedzenie całe życie się uczymy jest całkowite zgodne z prawdą . Informacje super . Bardzo dziękuję za możliwość dokształcenia się

 2. zakrecona8
  zakrecona8 says:

  Nigdy wcześniej o nim nie słyszałam. Chętnie bym spróbowała, uwielbiam owoce i wszelkie nowości.

 3. Martuśka
  Martuśka says:

  Podobno owoców tych nie można wywozić z kraju, pewnie przez ten specyficzny zapach. I jeszcze taka anegdotka, koleżanka dała swojemu synkowi na imię Dorian i kiedy był jeszcze niemowlakiem spotkaliśmy się w gronie znajomych ze swoimi dziećmi. Kiedy Dorianek narobił w pieluchę kolega w nawiązaniu do cuchnącego owocu, stwierdził że już wie skąd takie imię dziecka ;-)

 4. Magda k
  Magda k says:

  Owoc durian z wyglądu przypomina liczi, chciałabym go kiedyś spróbować, o jego istnieniu niewiedzialam

 5. Monika Butelska
  Monika Butelska says:

  Pierwszy raz słyszę o tym owocu Durian z tego artykułu dowiedziałam się o wielu jego właściwościach oraz zaletach

 6. Monika
  Monika says:

  Bardzo mnie ciekawi ten owoc. Nigdy się z nim nie spotkałam, ale na pewno, gdy mi się uda go spotkać – kupię i skosztuję!

 7. kigalla
  kigalla says:

  marzę żeby kiedyś spróbować duriana, skoro smakuja mi sery pleśniowe – im bardziej intensywne tym lepiej ;-) to myślę, że i ten owocek bym polubiła…słyszałam że duriana albo sie kocha albo nienawidzi – jak kaszankę ;-)

 8. Monika
  Monika says:

  Tez kiedyś czytałam o durianie i często ludzie narzekaja na jego zapach dlatego też ja jeszcze nie zaryzykowalam :)

 9. Piotr
  Piotr says:

  widze ten owoc po raz pierwszy, ma ciekawy wyglad, przypomina liczi, chcialbym go sprobowac kiedys.

 10. Anna Jeziorna
  Anna Jeziorna says:

  Czytałam kiedyś o durianie. Raczej każdy wypowiada się negatywnie na jego temat. Dotyczy to głównie zapachu i smaku tego owocu.

 11. Bartosz
  Bartosz says:

  mi ten owoc przypomina z wyglądu liczi, które bardzo lubie :-)próbowałem go w Tajlandii i nie taki diabeł straszny jak go opisują smakuje inaczej ale jedzenie go jest wciągające

Komentowanie wyłączone.