Owocowa skóra

Owocowe szaleństwo dla fanów skórzanych dodatków

Skóra jest przez wiele osób uwielbiana – wybieramy skórzane torebki, portfele, paski, obicia mebli, tapicerkę w samochodzie…. W związku z tym, że skóra jest droga, a samo pozyskiwanie jej mało ekologiczne – wymyślono syntetyczną skórę i jej sztuczne odpowiedniki. Tańsze, lecz nieco brzydsze i stanowczo mniej wytrzymałe, ale równie funkcjonalne. Teraz czas na skórę nowej ery – owocową skórę prosto z recyklingowej fabryki.

Sam pomysł narodził się w Rotterdamie – grupa studentów z uczelni Willem de Kooning Academie stwierdziła, że w ich mieście powstaje zdecydowanie za dużo odpadów, które można jeszcze w jakiś sposób wykorzystać. Studenci skupili się na skórkach owoców, łupinach i znajdujących się pod nimi błonkach. Studenci wybrali metodę suszenia tych surowców – dzięki temu powstał system produkcji prawdziwie ekologicznej skóry! Materiał wynaleziony przez Holendrów ma mieć zastosowanie również w innych branżach jak tylko branża modowa. Dotychczasowe projekty wykonane w tej technologii to między innymi damska torebka z mango, siatka na zakupy z nektarynek, klosz do lampy z brzoskwini.

Obecnie trwają dodatkowe badania nad trwałością surowca. Pomysł jest fantastyczny – oby udało się wprowadzić go w życie! Więcej informacji na stronie projektu Fruitleather Rotterdam: http://www.fruitleather-rotterdam.com/ .

4 replies

Komentowanie wyłączone.