Stary zużyty sprzęt komputerowy

Co zrobić ze starym zalegającym komputerem?

W domach komputery stacjonarne (pecety) odchodzą już raczej do lamusa. Jedynymi grupami odbiorców takich komputerów są raczej gracze (gry komputerowe) i pracownicy firm, w których stacjonarne komputery są potrzebne ze względu na swoje „właściwości” i moce. W domach królują laptopy, tablety, smartfony – nie mamy potrzeby trzymania dużych komputerowych skrzynek (jednostka centralna) i monitorów zajmujących pół biurka – nawet uczniowie wyposażani są w przenośne i wygodne laptopy – jest to podyktowane tak ceną sprzętu jak i wygodą użytkowania.

Ale… co zrobić jeśli zalega nam w domu stary nieużywany komputer PC miejsce którego zajął laptop?  Stary i niepotrzebny już komputer wcale nie musi zalegać w domu czy w kątach piwnicy – można się go pozbyć i to bez szkody dla środowiska. Oczywiście nie stanie się to poprzez zwyczajne wyniesienie go do kontenera (to wręcz zakazane) – komputer można sprzedać lub oddać do skupu. Jeśli znajdzie się ktoś komu nasz sprzęt jeszcze się przyda, bo np. nie stać go na laptopa, w pierwszej chwili warto sprzedać go innemu użytkownikowi. Natomiast jeśli nasz sprzęt nie jest już raczej modelem pożądanym, warto sprzedać go w skupie elektroniki.  W miejscu gdzie przyjmowane są elektrośmieci, komputer zostanie rozłożony na części pierwsze – specjaliści od recyklingu odzyskają surowce wtórne i podzielą je tak by trafiły na odpowiednie linie.

Okazuje się, że części komputerowe, nawet niesprawne mogą być źródłem sporego zarobku – wszystko za sprawą złotych styków i innych elementów wykonanych z tego cennego kruszca. Zastanówmy się zatem co będzie dla Nas lepsze – stojący i kurzący się w kącie komputer, czy drobna sumka, którą zawsze będzie na co wydać J Myślmy i działajmy ekologicznie!

Ale uwaga! W miejscach skupu elektroodpadów można zostawić także nowoczesne komputery, laptopy telefony i smartfony – jeśli sprzęt jest zepsuty i nie działa, należy go odpowiednio zutylizować, a przy okazji można odrobinę zarobić.

13 replies
 1. mfc
  mfc says:

  ja taki sprzęt zawsze oddaje na złom, bo szkoda mi czasu ilości złota jakie są w takim podespole sa praktycznie zerowe więc jest to nie opłacalne

 2. Julia
  Julia says:

  Szkoda, że tak niewiele osób zwraca uwagę na tego typu kwestie. Nie rozumiem, jak można wyrzucić komputer na śmietnik lub do lasu… to samo zresztą dotyczy żarówek i baterii.

 3. Wisia
  Wisia says:

  Ciekawy artykuł. Nie miałam pojęcia że można oddać zużyty sprzęt elektroniczny i zarobić jeszcze na tym parę groszy. Nie warto wyrzucać elektroniki na wysypisko śmieci

 4. Janina
  Janina says:

  Jeśli chodzi o stare, zepsute komputery to jedno jest pewne – nie należy go wyrzucać na śmietnik, a co gorsze do lasu lub inne miejsce. Za taki czyn winna być surowa kara. Należy go oddać do utylizacji lub, jeśli są tam jakieś dobre części oddać do zakładu naprawczego. Można jeszcze parę złotych zyskać :-)

 5. Elżbieta
  Elżbieta says:

  Dobrze jest jak stare komputery co jakis czas odbierają na osiedlu u nas nie ma wtedy skupiska koło śmietnika

 6. Klaudia
  Klaudia says:

  Też nie miałam pojęcia ,że są takie skupy. Czekałam zawsze na tzw.wystawki rzeczy wielkogabarytowych ,które odbywają się tylko raz w roku.Bardzo przydatny artykuł.

 7. justyska
  justyska says:

  heh artykul przeczytalam wlasnie w pore;)
  bo mam caly strych zawalony starymi rzeczami:)
  bardzo przydatny:)

 8. Jurata
  Jurata says:

  Prawie rok temu zadzwoniłam do pewnej firmy, przyjechali zabrali stary komputer i inne elektrośmieci. Nie każdy o tym wie i takich właśnie artykułów powinni być więcej. A soją drogą świetny artykuł.

 9. Anita
  Anita says:

  To dla mnie nowość , nigdy nie słyszałam o takiej opcji :) Tez mi zalega trochę sprzętu, więc muszę spróbować a być może uda się trochę zarobić :)

 10. małgorzata
  małgorzata says:

  To ciekawe, wszyscy chyba wiedzą, że stary sprzęt trzeba oddać do utylizacji a jednak koło śmietników od czasu do czasu stoi sobie stary np.telewizor i jefgo właściciel ma gdzieś te wszystkie przepisy. Bo oddać coś za darmo to się niektórym nie opłaca. Może, tak jakto było kiedyś z makulaturą, za którą dostawało się papier toaletowy, za zużyty i oddany sprzęt dostawałoby się chociażby np. żwarówkę?

 11. Misiaczek60
  Misiaczek60 says:

  Bardzo fajny i przydatny artykuł. Sama mam w domu stary, nieużywany już od dłuższego czasu komputer stacjonarny, do użytku (do sprzedaży) już się nie nadaje, a dzięki temu artykułowi wiem co mogę z nim zrobić. W końcu nie będzie zajmował niepotrzebnie miejsca ;)

 12. marek
  marek says:

  Stary komputer nie trzeba od razu wyrzucać, jeśli jest sprawna jakaś część to można ją wykorzystać do innego komputera lub dać np. zasilaczowi nowe życie budując np. mini wieżę.

Komentowanie wyłączone.