Kraków Oxygen Home

Krakowski pawilon tlenowy

Nie da się ukryć, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym kraju. Smog (nie mylić ze Smokiem Wawelskim) dosłownie zjada miasto. Władze Krakowa postanowiły coś z tym zrobić. W związku z trudnym położeniem miasta, które leży w niecce, co gorsza otoczonej wyżynami oraz faktem, że większość domów przez dziesiątki lat była (spora część nadal jest) ogrzewana węglem, własne miasta zadecydowały, że w trosce o zdrowie i samopoczucie mieszkańców wybuduje pawilon tlenowy.

Przeprowadzeniem konkursu zajęła się organizacja Bee Breeders – do konkursu zgłoszono wiele projektów, jednak wybrano propozycję dwóch irańskich architektów: Nimy Nian i Bedhad Heydrari. Pawilon tlenowy ma zostać postawiony na atrium Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. W centrum zielonego dziedzińca znalazła się jabłoń, a sama kabina tlenowa będzie otaczała zielony dziedziniec.

Pawilon tlenowy, którego oficjalną nazwą będzie „Krakow Oxygen Home” będzie miejscem dla osób chorych jak i zdrowych – każdy będzie mógł odetchnąć świeżym powietrzem. Budynek niemal w całości ma być wykonany ze szkła, co zapewni wrażenie delikatnej naturalnej mgiełki osiadającej na elementach przyrody.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową projektu: https://krakowoxygenhome.beebreeders.com/

4 replies
 1. Gocha
  Gocha says:

  Świetny pomysł otwierający oczy na problem, który można rozwiązać wymieniając kotły stałopalne na czyste technologie jeżeli chodzi o niską emisję jak np. pompy ciepła.

 2. Ala
  Ala says:

  Super inicjatywa :) Choć to kropla w morzu potrzeb, ale cieszy samo to że problem został zauważony i zaczęto coś w tym temacie działać. Mam nadzieje, że nie jest to pierwszy i ostatni taki pomysł miasta.

 3. KAMIL SITEK
  KAMIL SITEK says:

  Wspaniała pomysł. Na pewno jak pawilon powstanie, podczas wycieczki, odwiedzę to wyjątkowe miejsce

Komentowanie wyłączone.