Krakowski pawilon tlenowy
Nie da się ukryć, że Kraków jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w naszym kraju. Smog (nie mylić ze Smokiem Wawelskim) dosłownie zjada miasto. Władze Krakowa postanowiły coś z tym zrobić. W związku z trudnym położeniem miasta, które leży w niecce, co gorsza otoczonej wyżynami oraz faktem, że większość domów przez dziesiątki lat była (spora część nadal jest) ogrzewana węglem, własne miasta zadecydowały, że w trosce o zdrowie i samopoczucie mieszkańców wybuduje pawilon tlenowy.
Przeprowadzeniem konkursu zajęła się organizacja Bee Breeders – do konkursu zgłoszono wiele projektów, jednak wybrano propozycję dwóch irańskich architektów: Nimy Nian i Bedhad Heydrari. Pawilon tlenowy ma zostać postawiony na atrium Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. W centrum zielonego dziedzińca znalazła się jabłoń, a sama kabina tlenowa będzie otaczała zielony dziedziniec.
Pawilon tlenowy, którego oficjalną nazwą będzie „Krakow Oxygen Home” będzie miejscem dla osób chorych jak i zdrowych – każdy będzie mógł odetchnąć świeżym powietrzem. Budynek niemal w całości ma być wykonany ze szkła, co zapewni wrażenie delikatnej naturalnej mgiełki osiadającej na elementach przyrody.
Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową projektu: https://krakowoxygenhome.beebreeders.com/
Świetny pomysł otwierający oczy na problem, który można rozwiązać wymieniając kotły stałopalne na czyste technologie jeżeli chodzi o niską emisję jak np. pompy ciepła.
Super inicjatywa
Choć to kropla w morzu potrzeb, ale cieszy samo to że problem został zauważony i zaczęto coś w tym temacie działać. Mam nadzieje, że nie jest to pierwszy i ostatni taki pomysł miasta.
Wspaniała pomysł. Na pewno jak pawilon powstanie, podczas wycieczki, odwiedzę to wyjątkowe miejsce
Swietny pomysl tym bardziej ze Krakow jest bardzo zanieczyszczony. Kazdemu przyda sie taki spacer w naprawde zdrowym miejscu