Zużyte baterie

OŁÓW – skrajnie niebezpieczny, a tak nam bliski

Polacy zużywają rocznie około 290 milionów baterii (różnego typu i wielkości) – jest to ogromna ilość, a  przy okazji zatrważające  pokłady ołowiu, który nas zatruwa. Pewnie nie raz nie dwa spotkaliście w swoich sklepach, szkołach i uczelniach zielone kartony z napisem BATERIE?

Takie kartony spotkać można w całej Polsce – jedne są kartonami dedykowanymi, ale w niektórych punktach po prostu stoją zwyczajne kartony z napisem baterie, a właściciele lokalu w którym stoją kartony po  zbiórce oddają je do utylizacji. Polacy uwielbiają baterie jednorazowe, mimo iż wiele sprzętów można zastąpić takimi na akumulatory ładowane przez gniazdko, wciąż trzymamy w domach takie na baterie jednorazowe.

Wszystkie baterie, zarówno te naładowane jak i zużyte wymagają profesjonalnego zutylizowania i są bardzo niebezpieczne dla otoczenia. W bateriach znajduje się wiele substancji takich jak metale ciężkie (głównie ołów, kadm, rtęć) i inne niepożądane substancje (lit, mangan), które owszem dają i magazynują energię, ale szkodzą naszemu zdrowiu. Źle zutylizowane baterie (wyrzucone do śmietnika lub co gorsza na dzikie wysypisko) mogą skazić glebę, wodę, rośliny, a koniec końców zatruć również ludzkie organizmy.

Bądźmy odpowiedzialni – za siebie, za naszych bliskich, za otoczenie i środowisko. Jeśli używacie baterii jednorazowych utylizujcie je zgodnie ze wskazaniami! By wszystkim żyło się lepiej J

5 replies
 1. Anna Jeziorna
  Anna Jeziorna says:

  baterie są niebezpieczne, dlatego ja wyrzucam je w specjalnych punktach w sklepach

 2. Izabela
  Izabela says:

  Baterię są szkodliwe dla środowiska, dlatego są specjalne miejsca gdzie można je oddać, nie wyrzucaj do zwykłego kosza nie pogarszaj naszej atmosfery.

 3. Asio
  Asio says:

  Masa racji w artykule. Najgorsze jest to,że wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa i wyrzuca gdziekolwiek baterie, a potem będą się dziwić czemu takie problemy są…

 4. Joanna robak
  Joanna robak says:

  No niestety wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy iż baterie się utylizuje i ze sa niebezpieczne . Fajny artykul

Komentowanie wyłączone.