Źródło zdjęcia: http://www.geekweek.pl/

Mała turbina zasili miasto

Inżynierowie z GE Global Research stworzyli projekt turbiny parowej. Mimo niewielkiego rozmiaru będzie ona w stanie zasilić w energię elektryczną całe miasta.

Turbina parowa, w przeciwieństwie do tych używanych w wielkich elektrowniach, jest bardzo mała – niewiele większa od komputera. Mała turbina nazwana została minirotorem. Jej sekret tkwi w tym, że działa dzięki dwutlenkowi węgla, a nie parze. Wykorzystywany w minirotorze dwutlenek węgla jest podgrzewany i ściśnięty aż osiągnie stan nadkrytyczny. W takim stanie dwutlenek węgla jest jakby jednocześnie cieczą i gazem (tak naprawdę granica między fazą ciekłą i gazową zaciera się).

Nowoczesna turbina może uzyskać sprawność wyższą niż 50%. Oznacza to, że będzie niesamowicie wydajna w procesie przekształcania ciepła w energię elektryczną. Na dodatek można bardzo prosto regulować jej prędkość, co będzie skutkować szybkim i precyzyjnym sterowaniem jej przepustowości.

Póki co trwają prace nad projektem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już niedługo małe turbiny będą zasilały całe miasta.

4 replies
 1. elżbieta brzyska
  elżbieta brzyska says:

  Mała turbina zaili całe miasto to jest genialny pomysł.Nowoczesna turbina może uzyskać wyższą niz 50%.Oby tak dalej :)

  • Alicja
   Alicja says:

   Świetne rozwiązanie! Mam nadzieję że wkrótce będzie bardziej powszechne!

Komentowanie wyłączone.