Fotosynteza odwrócona

Odwrócona fotosynteza odkryta

O fotosyntezie uczymy się wszyscy w szkole i nie jest to dla nas nic nowego. Niedawno chemikom z Uniwersytetu Kopenhaskiego udało się opracować proces odwróconej fotosyntezy. Polega ona na tym, że pod wpływem promieni słonecznych roślinna biomasa rozkłada się na podstawowe związki chemiczne. Dzięki temu odkryciu można zmienić sposób, w jaki korzystamy z naturalnych zasobów Ziemi.

Na czym polega odwrócona fotosynteza? Chlorofil, wspierany przez enzymy nazywane monooksygenazami, wykorzystuje tlen w celu rozbijania wiązań węglowych. Niektóre chemiczne procesy, które dziś trwają dobę i potrzebują dużych pokładów energii, będzie można przeprowadzić w zaledwie 10 minut tylko z pomocą słonecznych promieni.

Odwrócona fotosynteza umożliwi produkowanie biopaliw wyłącznie za pomocą promieniowania słonecznego. Powstałe biopaliwa czy biochemikalia można zastosować do produkcji plastiku. Cały proces przebiega szybko i przy wysokiej efektywności. Pomaga też zredukować ilość wytwarzanych przez ludzi zanieczyszczeń.

Stosowanie odwróconej fotosyntezy w przyrodzie póki co nie jest wystarczająco zbadane. Wiemy jedynie, że z takiego procesu korzysta wiele grzybów i bakterii, aby zdobyć cukry z roślin. Wykorzystanie tego na masową skalę w zakładach produkcyjnych będzie niezwykle istotnym krokiem w kierunku poprawienia stanu naszej planety.