Co z tymi kleszczami?

Zewsząd dobiegają komunikaty o wszędobylskich kleszczach i związanych z nimi zagrożeniami. Skąd w ogóle wzięły  się kleszcze i kim są te tajemnicze pajęczaki?

Kleszcze towarzyszą człowiekowi od dawna. Najczęściej kojarzone są z psami, które przynoszą tych małych wrogów na grzbietach i ogonach ze spacerów po lesie, gęstych trawach, ale i parkach. Coraz częściej słyszy się o boreliozie, która w jednych budzi paniczny lęk, a u innych wywołuje jedynie odruch wzruszenia ramionami. Co warto wiedzieć? Czy trzeba panicznie bać się kleszczy? Jak się chronić przed kleszczem i ewentualnym zarażeniem boreliozą?

Zdrowy rozsądek to punkt wyjścia. Pamiętajmy, że kleszcz nie czycha na nas za rogiem by nas ukąsić – nie bójmy się spacerować – nie dajmy się zwariować! Istnieje wiele sposobów by przed kleszczami się ochronić.

„Kim” są kleszcze?

Kleszcze to niewdzięczne zwierzęta  z gatunku pajęczaków, dokładniej z podgromady roztoczy. Są jednymi z najczęściej występujących pasożytów u kręgowców. Są bardzo małe – długość wynosi średnio około 15mm. Kleszcze są odporne zarówno na zimno, jak i na suszę – mogą więc przeżyć w każdych warunkach.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze kąsając, rozcinają skórę i wypijają krew żywiciela. Poprzez aparat gębowy mogą wprowadzić do ciała kręgowca na którym pasożytują bakterie powodujące liczne choroby, głównie boreliozę i babeszjozę (ale także anaplazmozę i riketsjozę). Borelioza to tak zwane odkleszczowe zapalenie mózgu, które może doprowadzić w organizmie ludzkim do prawdziwego dramatu, a nawet śmierci.  Objawy boreliozy pojawiają się w ciągu 2 tygodni od zakażenia – początkowo przypominają grypę – już wtedy większość organizmów z wysoką barierą odpornościową radzi sobie z zakażeniem we własnym zakresie. Słabsze jednostki niestety mogą czekać dużo gorsze w skutkach objawy – u niektórych osobników wirusy przedostaną się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. W efekcie może dojść do trwałych uszkodzeń układu nerwowego, mięśniowego, a nawet śmierci.

Jak chronić się przed kleszczami?

Istnieje wiele sposobów. Kleszcze bardzo nie lubią syntetycznych tkanin  – nie będą siadały na człowieka, który ubierze właśnie takie ubranie. Co ważne – należy ubierać długie rękawy, spodnie, wysokie buty jeśli wybieramy się do lasu czy na mokradła – minimalizujemy ryzyko kontaktu bezpośredniego z kleszczem. Po powrocie ze spaceru warto obejrzeć dokładnie całe ciało w poszukiwaniu niewielkich kleszczych ciał na naszej skórze. Zauważone należy usunąć w gabinecie lekarskim lub powierzyć takie zadanie profesjonaliście, który wie jak usunąć kleszcza, by nie zrobić krzywdy. Nacieranie się olejem, masłem i czosnkiem to bujdy na resorach, które mogą nam zaszkodzić, a nie pomóc!

Apteki i drogerie kosmetyczne oferują bogaty wachlarz preparatów przeciwkleszczowych – wystarczy spsikać się aerozolem, którego zapach skutecznie odstrasza kleszcze i po problemie!

Najważniejsze to zachować rozsądek i być uważnym – tylko wtedy będziemy mogli czuć się bezpieczni.

16 replies
 1. Maciej Rawski
  Maciej Rawski says:

  Kleszcze są uciążliwe dla ludzi i bardzo niebezpieczne. Ale dla zwierząt również są wielkim dramatem atakują wszędzie. Dobrze, że można chronić zwierzaki przed kleszczami specjalnymi kroplami itd. Ja codziennie sprawdzam moim kotom czy nie mają kleszczy często znajduję jeszcze nie wbite takie wędrujące, mam też specjalny haczyk do wyciągania kleszczy. Już nie mogę się doczekać zimy, wtedy chyba tylko kleszczy nie ma.

 2. Santa
  Santa says:

  Kleszcze to dobry temat. W tym roku jest ich na prawdę dużo nawet mój pies miał już kilka. Jak widać najmniejsze zwierzątka a najbardziej nie bezpieczne :D

 3. Alusss
  Alusss says:

  Kleszcze niby malutkie, a takie groźne. tak btw. mój pies podczas ostatniego wysypu potrafił łapać nawet po 5 kleszczy dziennie, teraz już nie ma od dłuższego czasu i mam nadzieje że ich wysyp się skończył :)

 4. Marta W.
  Marta W. says:

  W tym roku był szał z kleszczami.Moim psom kilkanaście wyciągnęłam.Synek miał jednego.Mimo psikania się aerozolem i tak się doczepił. Na szczęście jest cały i zdrowy.

 5. Dariusz Piotr
  Dariusz Piotr says:

  Bardzo ważne informacje.Mam małe dziecko i dzięki temu artykułowi dużo się dowiedziałem.

 6. Karola Patka
  Karola Patka says:

  Niestety coraz więcej kleszczy i coraz więcej kleszczy jest zarażonych. Często tez słychać że znów ktoś ma boleriozę. Bardzo dobrze, że przypominacie o tym zagrożeniu bo jest czas wakacji, wypraw do lasu i małe dzieci są bardzo zagrożone a wśród miłych chwil na łonie natury się o takich rzeczach nie myśli :)

 7. Zofia
  Zofia says:

  Kleszcze to małe stworzenia, ale potrafią wyrządzić naprawdę dużą krzywdę jeżeli się ich szybko nie zauważy i nie usunie. A potem trzeba obserwować jeszcze miejsce ukąszenia przez kleszcza czy nie dzieje się coś złego.

 8. marla
  marla says:

  az ciarki mnie przechodzą jak widzę kleszcze, niestety przez kleszcze nie chodzę do lasu, a teraz zaczął się zeson na jagody :-(

 9. Kamoha
  Kamoha says:

  Bardzo dziękuję za pomocną radę w walce z kleszczami. Na pewno skorzystam, bo uwielbiam spacery po lesie.

 10. Wiesiek
  Wiesiek says:

  kleszcze – dawniej nieznane, dzisiaj atakują wszędzie, w tym roku cztery sztuki znalazłem na zwierzakach

 11. M. J. Makowiecki
  M. J. Makowiecki says:

  W mojej miejscowości jest pełno lasów, uwielbiamy spacerować po nich całą rodziną. Po przeczytaniu artykułu myślę, że będę wiedział jak sie przed nimi chronić.

 12. Karolina
  Karolina says:

  Strasznie się boję kleszczy. Niby zdaje sobie sprawę, że nie ma co wpadać w panikę na każdym spacerze, ale i tak zawsze dokładnie się oglądam, czy czasem się nic nie przypałętało. Dobrze wiedzieć, że są przeciw nim środki.

 13. Kanitka
  Kanitka says:

  Nie lubię kleszczy, przyczepiają się tam gdzie nie trzeba, a jeszcze te choroby… Brak słów… Złodzieje krwi! Mam nadzieję, że uda mi się przed nimi uchronić.

 14. kos
  kos says:

  Kleszcze to podstępne i groźne pajęczaki i gdy chcemy się przed nimi uchronić,to należy przede wszystkim zachować rozsądek i zawsze być czujnym i po parkowych czy leśnych spacerach zawsze dokładnie obejrzeć ubrania jak i ciało.

Komentowanie wyłączone.