Ekologiczny stadion piłkarski

Piłkarskie szaleństwo związane z Euro 2016 trwa w najlepsze. Mecze Mistrzostw Europy we Francji rozgrywane są na dziesięciu stadionach. Organizatorzy zadbali, by sportowe areny nie tylko spełniały kryteria obiektu piłkarskiego, ale i wykorzystywały najnowsze technologie ekologiczne.

Jednym z najbardziej przyjaznych środowisku stadionem jest Stade de Nice, czyli Allianz Riviera w Nicei. Jego robocza nazwa brzmiała wcześniej „Nice Eco Stadium”. To właśnie na tym obiekcie swój pierwszy i na dodatek zwycięski mecz mistrzostw rozegrała polska reprezentacja. Allianz Riviera sporą ilość energii pozyskuje z 4000 modułów fotowoltaicznych (czyli około 7000 metrów kwadratowych paneli słonecznych). Konstrukcja stadionu jest w dużej części drewniana, a trawę na murawie podlewa się wodą deszczową. Do jej gromadzenia służą trzy baseny umieszczone w fundamentach obiektu. Wciąż za mało ekologicznie? To proszę bardzo – za wentylację i chłodzenie stadionu odpowiadają specjalne kanały, wykorzystujące podmuchy wiatru. Rozwiązanie to zaczerpnięto z technik stosowanych w starożytnym Rzymie.

Obiekt w Nicei to doskonały przykład na to, że stadion piłkarski może być przyjazny środowisku. Wygoda, praktyczność i ekologia świetnie współgrają ze sobą, dając niesamowity efekt. Chcemy więcej takich stadionów!

2 replies
  1. Jacek
    Jacek says:

    Oby takie ekologiczne stadiony stały się codziennością i miejmy nadzieję,że stanie się to jak najszybciej.

Komentowanie wyłączone.