Farmy wiatrowe

Energia wiatrowa, czyli co musimy wiedzieć o wiatrakach

Wiatraki stawiane są  w  Polsce już nie tylko nad morzem, ale i w regionach zupełnie z silnymi wiatrami nie związanymi. Wokół wiatraków narosło wiele mitów, które chcielibyśmy wyeliminować. Które obawy są uzasadnione, a które nie?

Kwestią, która ewidentnie potrzebuje dopecyzowania, są regulacje prawne związane z energetyką wiatrową w Polsce, ponieważ tak naprawdę, póki co o farmach wiatraków decydują inwestorzy i społeczności lokalne, gminy. Budzi to wiele kontrowersji i wątpliwości postronnych obserwatorów.

Częstym zarzutem jest informacja, że wiatraki stwarzają zagrożenie dla ptaków. Zarzut ten można bardzo szybko odrzucić – owszem, zdarzają się wypadki w których ptaki giną wskutek zderzenia z wiatrakiem, jednak odsetek ptaków w taki sposób ginących jest znacząco mniejszy, niż np. w przypadku masztów telekomunikacyjnych czy chociażby zderzeń z samochodami. Dużo groźniejsze dla ptactwa są drapieżniki i niebezpieczeństwa czyhające na ziemi. Co więcej, prowadzone badania dowodzą, że ptaki nauczyły się omijać tak duże przeszkody jak turbiny wiatrowe – możemy domniemywać, że ptaki posiadają wrodzoną umiejętność dostosowywania się do nowego krajobrazu.

Kolejnym częstym zarzutem jest obawa ludności zamieszkujących tereny blisko sąsiadujące z farmami wiatraków, która to obawia się o swoje zdrowie. Na to pytanie czy tez zarzut w chwili obecnej nie można dać jednoznacznej odpowiedzi, bowiem brakuje rzetelnych i kompleksowych badań na ten temat. Wniosek z tego taki, że nie możemy na chwilę obecną jednoznacznie stwierdzić, że wiatraki są bezpieczne dla naszego zdrowia. Przy okazji warto jednak wspomnieć o pozytywnej stronie wiatraków i dobrym wpływie ich obecności na nasze zdrowie. Dzięki inwestycjom w elektrownie wiatrowe, redukujemy emisję do atmosfery wielu szkodliwych substancji takich jak CO2, SO2 i NOx.

Powoli przyzwyczajamy się do farm wiatrowych w niektórych rejonach kraju  – dopiero jednak za jakiś czas będziemy mogli się przekonać czy rzeczywiście była to właściwa decyzja.

5 replies
 1. EwelinaT
  EwelinaT says:

  Niedaleko mojej miejscowości są takie wiatraki. Ponoć świetna sprawa z nieuzyskaniem dodatkowej energii

 2. robert
  robert says:

  Bardzo ciekawy artykuł.Pomysł z wiatrakami jest dobry ponieważ w ten sposób dbamy o środowisko.

 3. Halina
  Halina says:

  Szczerze mówiąc nie bardzo jestem zorientowana na zasadach działania elektrowni wiatrowej. Chętnie poczytam wypowiedzi .

Komentowanie wyłączone.