logotypy-ekologiczne

Jakie ekologiczne certyfikaty warto znać i kojarzyć?

Ekologiczne produkty zalewają polski rynek prawdziwymi strumieniami. Zastanówmy się jednak które z nich tak naprawdę są ekologiczne, a które tylko przyklejają sobie łatkę takowych. Czy oznaczenia „bio”, „eko”, „organic”, „eko” są równoważne? Czy to tylko chwyty marketingowe? Warto wiedzieć na które ekologiczne znaki zwracać uwagę i jakimi oznaczeniami się  interesować.

Znak Rolnictwa Ekologicznego

To bardzo charakterystyczny znak, któremu możemy zaufać. Znak nadawany jest przez Unię Europejską za pośrednictwem krajowych jednostek certyfikujących. Produkty które posiadają takie oznaczenie, pochodzą lub są produkowane z surowców, które pochodzą z gospodarstw przestrzegających zasad ekologicznego rolnictwa (wśród zasad tych znajdują się: poszanowanie dobrostanu zwierząt z perspektywy produkcji produktu, produkcja roślinna musi odbywać się w oparciu o dbałość gleby i przeciwdziałanie erozji, zakazane są jakiekolwiek modyfikacje genetyczne, stosować można wyłącznie dopuszczone prze UE ekologiczne środki ochrony roślin). Obowiązkiem firm posiadających certyfikat ekologiczny jest również troska o zachowanie bioróżnorodności biologicznej i korzystanie z zasobów natury w zrównoważony sposób.

Certyfikat FairTrade

Oznaczenie Fair Trade czyli certyfikat, który oznacza, że produkt powstał w zgodzie ze standardami sprawiedliwego handlu. Certyfikat przyznawany jest przez jednostkę certyfikującą, Fairtrade International. Taki certyfikat otrzymują firmy, które swoje produkty przygotowują w oparciu o przestrzeganie zasad takich jak uznanie praw człowieka, niedopuszczanie do niewolniczej pracy dzieci, godne wynagrodzenia dla wszystkich pracowników. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, warto zajrzeć na stronę fundacji www.fairtrade.net.

Rainforest Alliance

Bardzo charakterystyczny logotyp z zieloną żabką znajdziemy na produktach, które powstały w procesach produkcji, które nie miały wpływu na lasy tropikalne. Ściśle: znajdziemy to logo na produktach, których wyprodukowanie nie doprowadziło do niszczenia lasów tropikalnych w jakimkolwiek stopniu. Takie znaczki najczęściej znajdziemy na kawie, herbacie, wyrobach z papieru. Po więcej informacji warto wejść na stronę internetową organizacji certyfikującej www.rainforest-alliance.org.

BIO-siegel

Bio-siegel to certyfikat oznaczający produkty ekologiczne. Jest coraz częściej spotykany także i na polskich produktach. Kupując produkt z takim oznaczeniem, możemy być przekonani, że w 95% pochodzi z upraw ekologicznych, a przy procesie produkcji nie stosowano żadnych syntetycznych pestycydów czy nawozów sztucznych. Na stronie certyfikatu znaleźć można wiele ciekawych informacji – po info warto zajrzeć na www.oekolandbau.de.

FSC – Forest Stewardship Council

To certyfikat, który znajdziemy przede wszystkim na produktach wykonanych z drewna bądź papieru, ponieważ jednostka certyfikująca skupia się na produktach pochodzenia leśnego. FSC to ceryfikat zrównoważonej gospodarki leśnej – produkty oznaczone tym certyfikatem powstały w oparciu o politykę legalnej gospodarki leśnej, z poszanowaniem ludności autochtonicznych terenów z których pochodził surowiec. Firma Stelmet produkująca ekologiczny pellet posiada między innymi taki certyfikat.

Energy Star

To certyfikat najczęściej spotykany na urządzeniach elektronicznych RTV i AGD. Oznacza, że jest to produkt energooszczędny i jego stosowanie jest bardziej przyjazne środowisku naturalnemu, aniżeli stosowanie produktów niewykorzystujących energooszczędnych technologii. Najczęściej certyfikat ten znajdziemy na pralkach, zmywarkach, monitorach, telewizorach, telefonach i komputerach. Więcej o projekcie można poczytać na stronie www.energystar.gov.

1 Odpowiedzi
  1. Andrzej
    Andrzej says:

    Wdrożony, a następnie certyfikowany system zarządzania FSC dla branzy drzewnej i papierniczej skutecznie przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Certyfikowane drewno i wyroby z drewna to wyraźny sygnał, że organizacja będąca w łańcuchu dostaw, bierze sobie do serca dobro środowiska naturalnego.
    Certyfikat FSC jest idealny dla tartaków, zakładów poligraficznych czy zakładów stolarskich, sprzedawców produktów pochodzenia drzewnego.

    Polecana certyfikacja FSC przez jednostkę certyfikującą BM TRADA

Komentowanie wyłączone.