Naturalne sposoby w walce z komarami

Dni robią się coraz cieplejsze i coraz więcej czasu chcemy przebywać na świeżym powietrzu. Niestety, nieproszone dołączają do nas chmary komarów. Jak się przed nimi bronić naturalnymi sposobami? Zapraszamy do naszego poradnika.

Natura przeciw komarom

Na rynku istnieje wiele preparatów odstraszających komary. Jednak naszpikowane są one chemicznymi dodatkami, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla dzieci i osób z wrażliwą skórą. Na szczęście jest wiele naturalnych sposobów odstraszających natrętne owady. Wcale nie trzeba spryskiwać się tablicą Mendelejewa, by uniknąć swędzących ukąszeń.

Rośliny na parapecie

Aby uniemożliwić komarom wlatywanie do naszego domu nie musimy mieć szczelnie zamkniętych okien. Wystarczy na parapecie postawić doniczkę z odpowiednią rośliną. Kocimiętka i pelargonia wydzielają zapach, który jest dziesięciokrotnie skuteczniejszy niż środki z apteki. Nieprzyjemną dla komarów woń wydziela także mirt, bodziszek cuchnący („aniginka”) i plektrantus koleusowaty, czyli popularna komarzyca (komarowiec). Jeśli chcemy upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu – postawmy na parapecie bazylię, miętę lub pomidory (działanie odstraszające owady mają liście pomidora). Dzięki temu stworzymy naturalną barierę przed komarami, a jednocześnie będziemy mieli świeże składniki do ulubionych potraw.

Olejki zapachowe

W walce z uciążliwymi komarami sprawdzą się także naturalne olejki. Do olejków znienawidzonych przez komary zaliczamy: migdałowy, cynamonowy, cytrynowy, waniliowy, sosnowy, anyżowy, eukaliptusowy i kokosowy, a także waleriana, kamfora i wyciąg z kwiatów pomarańczy. Można nimi skropić newralgiczne miejsca lub przygotować specjalny spray. Do buteleczki z atomizerem wystarczy wlać około 100 ml wódki i 20 ml wybranego olejku. Po zamieszaniu aerozol jest gotowy do użycia. Alkohol można zastąpić wodą – spray będzie działał krócej, ale nadal będzie skutecznie odstraszał owady.

Zawsze można sięgnąć też po ocet lub pokrojoną cebulę i pozostawić na parapecie. Ostry zapach zamknie komarom drogę do naszego mieszkania. Naturalnych i ekologicznych sposobów na odstraszenie komarów jest na tyle dużo, że każdy z nas znajdzie najlepszy dla siebie. Skuteczny i bezpieczny dla organizmu.

14 replies
 1. AGA
  AGA says:

  Ja posadziłam w tym roku kocimiętkę i pelargonie – zauważyłam, że rzeczywiście rzadziej odwiedzają mnie komary w domu. Wieczorem dodatkowo zapalam świecę sojową z olejkiem paczuli, który też podobno odstrasza komary.

 2. maria
  maria says:

  takie artykuły są bardzo pomocne zwłaszcza dla młodych osób.Ja jestem troszkę starsza, więc znam przynajmniej niektóre z opi
  sanych metod. Dobrze, że młodzi ludzie chętnie korzystają z dobrodziejstw natury.

 3. Loren83
  Loren83 says:

  Jeśli chodzi o komary to ciekawy artykuł ,dobrze wiedzieć ,bo akurat o tych sposobach nie wiedziałam .

 4. Kasia brz
  Kasia brz says:

  Bardzo ciekawy artykul. Nie wpadlabym na to zeby postawic na parapecie miete czy parapecie. A sa to roslinki ktore bardzo czesto sie uzywa w domu. Sprawdze czy ten sposob pomoze mi sie pozbyc niechcianych insektow z domu.

 5. jee12
  jee12 says:

  pomocny ten artykuł nie wiedziałem że kwiatki pomagają w walce z tymi owadami jakimi są komary

 6. Dariusz Piotr
  Dariusz Piotr says:

  Fajne ciekawostki.Próbowałem z pomidorami i nic to nie dało.Spróbuję teraz z kocimiętką.

 7. justyna murias kocój
  justyna murias kocój says:

  idealnie na czas artykul;)bo co chwile nam do domu wlatuja komary

 8. kamyk
  kamyk says:

  Bardzo interesujący artykuł. Ciekawe są te naturalne sposoby na walkę z komarami. muszę je przetestować.

 9. kruszyna127
  kruszyna127 says:

  Polecam, bardzo przydatne rady w walce z komarami, których jest teraz dużo.

 10. gotje
  gotje says:

  Jak dla mnie to jest to czego szukałem, dziekuję za wskazanie sposobów na komary. Blog bardzo ciekawy. Pozdrawiam.

Komentowanie wyłączone.