Kasza jaglana

O co chodzi z tą kaszą jaglaną?

Kasza jaglana od jakiegoś czasu atakuje nas w zasadzie z każdej możliwej strony. Czy rzeczywiście jest tak wspaniała, jak się nam mówi?

Kasza jaglana nazywana bywa królową kaszt.  Jest jednym z najstarszych towarzyszących człowiekowi pokarmów, ponieważ pochodzi z łuskanych ziaren prosa, najstarszej znanej człowiekowi rośliny uprawnej. Co ciekawe, stulecia temu nazywano ją polskim ryżem! Już jakiś czas temu kasza jaglana wróciła do łask, początkowo tylko wśród zagorzałych wegetarian i zwolenników zdrowego trybu życia. Dziś coraz chętniej sięgają po nią nawet gospodynie domowe z wieloletnim stażem.

Bogactwo przepisów i pomysłów wielu kucharzy, na czele z królującymi w sieci bloggerami kulinarnymi, pozwala wykorzystać kaszę jaglaną na miliony sposobów. Dlaczego jednak kasza jaglana jest tak dobra i uniwersalna?

Jednym z niewątpliwych atutów kaszy jaglanej są jej właściwości odkwaszające. Nasz organizm, który do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje między innymi stałego utrzymania prawidłowego poziomu pH wyjątkowo lubi produkty takie jak kawa, wino, jedzenie instant, napoje smakowe, które bardzo zakwaszają organizm. Kasza jaglana ratuje nas z opresji, a jej spożywanie reguluje zakwaszenie w organizmie i przywraca właściwe pH.

Innym argumentem „za kaszą” są jej rozgrzewające właściwości. Kasza nie tylko rozgrzewa, ale i działa przeciwwirusowo! To właśnie dlatego nasze babcie były tak zdrowe.  Kasza jaglana jest bardzo lekka i delikatna w smaku, a jak donoszą naukowcy również jest najbardziej lekkostrawna ze wszystkich zbóż. Zwolennicy kaszy jaglanej cenią ją za jej odchudzające właściwości ( reguluje przemianę materii, działa oczyszczająco, nie zapycha). Warto dodać, że kasza jaglana w naturalny sposób reguluje poziom cholesterolu, a jej spożywanie pozytywnie wpływa na wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia.

Jakie wartościowe składniki znajdziemy w kaszy jaglanej? Krzemionkę (ważną dla układu kostnego, skóry włosów i paznokci), lecytynę (poprawiającą pamięć i koncentrację), liczne antyoksydanty, witaminy z grupy B i E.

Cieszmy się tym co dała nam matka natura i czerpmy z tego pełnymi garściami – zdrowie zamknięte w naturze, bez chemii, bez sztuczności…

4 replies
  1. Anna
    Anna says:

    Bardzo ciekawy artykuł. Córce (10 miesięcy) daję od 4 miesięcy codziennie kaszę jaglaną z owocami. Jest zdrowa, uśmiechnięta i super się rozwija :)

  2. Nina
    Nina says:

    Kasza jaglana jest bardzo zdrowa. Pamiętam jej smak z dzieciństwa. Była często na naszym stole. Teraz jest jakby trochę zapomniana. Ale warto ją jeść. Jest smaczna.

Komentowanie wyłączone.