Zielone dachy

Zielone dachy do walki ze smogiem

Rozwój przemysłowy i społeczny skutkuje coraz większym zanieczyszczeniem powietrza. Naukowcy próbują znaleźć najlepsze rozwiązanie w walce ze smogiem. Jednym z najprostszych rozwiązań jest zazielenienie dachów budynków. Ogrody na dachach? Czemu nie!

Zielone dachy znacznie poprawiają stan powietrza w miastach. Zasadzone na szczytach budynków rośliny filtrują powietrze z pyłów i zanieczyszczonych gazów. Co bardzo istotne – ogrody na wysokościach nie tylko niwelują zanieczyszczenia, ale i produkują tlen, łagodząc negatywne skutki smogu.

Zielone dachy usprawniają ekologiczne funkcjonowanie miast. To jednak nie jedyna ich zaleta. Taka roślinna konstrukcja izoluje termicznie budynki. Dzięki temu zimą nie trzeba tak mocno ogrzewać pomieszczeń, a latem upały nie są tak uciążliwe. Ponadto ogrody na dachach wyglądają po prostu pięknie i dodają uroku miejskim dżunglom. Czy doczekamy się sytuacji, w której niemal na każdym budynku będzie kwitł ogród? Oby!

 

5 replies
  1. Gosia Linkiewicz
    Gosia Linkiewicz says:

    To niby takie oczywiste ale kiedy do tego dojrzeją architekci i mieszkańcy dużych miast? Marzą się zielony dachyi w sumie to dziwne że np w takim Krakowie ludzie sami nie podejmuja takich inicjatyw, Zapewne materia administracyjna będzie tutaj mocno oporna.

Komentowanie wyłączone.