Dom z niedopałków papierosów

Czy palenie papierosów może przynieść jakieś pozytywy? Choć brzmi to kontrowersyjnie, okazuje się, że w tym szkodliwym nałogu można znaleźć jeden plus. Inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii przekonują, że niedopałki papierosów można dodawać do cegieł i budować z nich domy.

Leżące wszędzie niedopałki papierosów to plaga naszych czasów. Spotykamy je na każdym kroku. Według statystyk rocznie do środowiska trafia aż 1,2 mln ton wypalonych papierosów. Wyrzucone niedopałki są źródłem wielu toksycznych substancji, takich jak nikotyna, benzeny i sole metali ciężkich. Długo się rozkładają i zatruwają otoczenie przez lata.

Według badaczy z australijskiej uczelni problem toksycznych niedopałków można rozwiązać. Proponują wykorzystywać wypalone papierosy do produkcji cegieł. Dodawanie niedopałków pozwala zaoszczędzić aż 58 procent energii potrzebnej do wypalenia cegieł. Umożliwia to zmniejszenie masy końcowego produktu bez obniżenia jego parametrów. Powstałe w ten sposób cegły są lżejsze i posiadają lepsze właściwości izolujące. Są także bezpieczne – szkodliwe związki z papierosów zostają szczelnie zapieczone wewnątrz cegły.

Odkrycie naukowców znacznie przyczyni się do zminimalizowania problemu wszędobylskich papierosów. Już 1 procent niedopałków użytych do wytworzenia cegieł pozwoli zrównoważyć roczną produkcję papierosów na całym świecie.

7 replies
 1. Halina
  Halina says:

  Nic mnie nie przekona, że można mieszkać w domu z niedopałków, przecież w cegłach są toksyny!!

 2. alojz21
  alojz21 says:

  Aż nie mogłem uwierzyć, że z papierosów jeszcze można coś zrobić a co dopiero takie rzeczy

 3. Izabela
  Izabela says:

  Tytuł postu mnie bardo zadziwił. No bo jak palenie papierosów może przynieść korzyści? No a jednak jak widać może :D

 4. marek
  marek says:

  Dom z niedopałków papierosów??? W dzisiejszych czasach jest wszystko możliwe. Dobre rozwiązanie, bo na ulicach miast dużo wala się niedopałków papierosów.

Komentowanie wyłączone.