Kamikatsu

Kamikatsu – miasto bez śmietników

To bardzo intrygujące japońskie miasteczko znalazło się na oczach całego świata gdy ujawniono, że w miasteczku nie ma miejskich śmietników. Blisko dwa tysiące osób zamieszkujący Kamikatsu to rolnicy, zajmujący się głównie uprawą ryżu od wielu lat doskonale radzą sobie z gospodarką odpadami we własnym zakresie.

Jak doszło do tego, że Kamikatsu nazywane jest miastem bez śmieci?

Wszystko zmieniło się w 2003 roku, kiedy to ówczesne władze miasteczka podniosły problem zalegających wszędzie hałd odpadów, które po pierwsze znacząco zaburzają naturalny krajobraz, po drugie stanowią zagrożenie dla mieszkańców, a po trzecie ich spalanie zanieczyszcza powietrze. Zaproponowano więc pewien eksperyment. Eksperyment zakładał, że wszyscy mieszkańcy ograniczą produkcję odpadów do jak najmniejszych ilości, ale co więcej, mieszkańcy postarają się jak największą ilość tych odpadów we własnym zakresie przetworzyć. Tak powstała tzw. „ Deklaracja zero śmieci”, wedle założeń której do 2020 roku miasteczko Kamikatsu ma stać się pierwszym na świecie bezodpadowym miastem.

Mieszkańcy Kamikatsu segregują wszystko – osobno trzymają puszki aluminiowe, osobno puszki stalowe, jeszcze gdzie indziej puszki po sprejach. W specjalnych koszach trzymają też szklane butelki, osobno przezroczyste, brązowe i zielone. Warto wspomnieć o odpadach organicznych, które w wielu domach stanowią znaczny procent wszystkich odpadów – w Kamikatsu wszyscy mieszkańcy mają obowiązek kompostowania takich odpadów.

Przy stacji odpadów, gdzie mieszkańcy zostawiają swoje odpady powstał „sklepik”, w którym można zostawić swoje używane, ale dobre jeszcze rzeczy i wymienić je na coś innego.

Zachęcamy również do obejrzenia filmiku z historią Kamikatsu: https://www.youtube.com/watch?v=eym10GGidQU

1 Odpowiedzi

Komentowanie wyłączone.