Kurkuma

Przeciwbólowo – naturalnie!

Po leki przeciwbólowe sięgamy często – zdecydowanie ZA często. Powszechnie idziemy na łatwiznę i gdy tylko rozboli nas głowa od razu sięgamy po niewielką dawkę skondensowanej chemii w postaci pastylki, która ma nam przynieść ulgę. Bez zastanowienia i refleksji nad dłuższą perspektywą, beznamiętnie pakujemy w siebie sztuczne chemiczne związku, które szybko uwalniają nas od bólu. Czy wiedzieliście, że zażywanie aspiryny i ibupromu może prowadzić do anemii, uszkodzenia DNA, chorób serca, nadciśnienia, poronień, a nawet śmierci?

No dobrze, ale skoro odczuwamy ból i potrzebujemy sobie jakoś pomóc, jak zrobić to dobrze i z głową, a przy tym skutecznie? Postawmy na naturę! Z jakich roślin i substancji w nich zawartych skorzystać?

Kora wierzby białej – to zioło, które przed laty uznawane było za naturalną aspirynę. Zawarta w niej salicyna przechodząc do układu pokarmowego, a dokładniej do żołądka zmienia się w nim w kwas salicylowy.  Kora wierzby białej złagodzi ból, zaradzi przy stanach zapalnych i gorączce.

Kapsaicyna – to lek, który działa głównie miejscowo, najskuteczniej na nerwobóle, bóle mięśniowo-stawowe. Kapsaicynę pozyskuje się z papryczek chilli.

Boswellia – to tak zwane indiańskie kadzidło. Wykazuje właściwości przeciwzapalne. Pochodzi z drzew. Stosuje się ją przeciwzapalnie miejscowo, na stawy gdzie pomaga poprawić przepływ krwi do stawów,jak również zapobiega stanom zapalnym.

Koci pazur – roślina znana jako uncaria tomentosa – bardzo popularny ostatnio środek przeciwzapalny. Stosowanie kociego pazura pomaga hamować produkcję prostaglandyny, czyli hormonu który powoduje stany zapalne i ból.

Kwasy omega 3- głownie z ryb i naturalnych olei zimnotłoczonych mają liczne właściwości prozdrowotne. Stosowane głównie wewnętrznie, zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia, niwelują negatywne objawy reumatoidalnego zapalenia stawów czy artretyzmu.

Kurkumina – bardziej znana jako kurkuma to bardzo silny środek przeciwbólowy. Działa blokując drogę sygnału bólowego do mózgu. Kurkumina działa również podobno jak prozac zapisywany na silną depresję, ale ma nad prozaciem jedną ogromną przewagę  – nie ma żadnych działań niepożądanych :-)

11 replies
 1. czujq
  czujq says:

  zgadzam się że zbyt często sięgamy po substancje przeciwbólowe i leki, czasami stare sprawdzone sposoby są najlepsze

 2. wiola
  wiola says:

  jestem pod wrazeniem ,ze tak naturalnie mozna zwalczyc ból ,ja zawsze siegam po tabletki i to moze moj błąd

 3. Anna W
  Anna W says:

  Bardzo ciekawy artykuł. Warto wiedzieć, że na bóle mamy jakąś alternatywę wobec chemii. Zamierzam wypróbować te naturalne metody przy najbliższej okazji :)

 4. Niepewny
  Niepewny says:

  Czy te wszystkie zioła, roślinki na prawdę działają? Niby wszędzie słyszę, że działają cuda, ale jakoś nie jestem przekonany ;/

 5. Zofia
  Zofia says:

  Świetny artykuł informujący o mocy naturalnych składników, które mają zdrowotną moc i nie trzeba się truć lekami z apteki.

 6. Justyna Michalik
  Justyna Michalik says:

  Ciekawe informacje na temat zastosowania ziół nie tylko w kuchni.Zdrowie jest bardzo ważne,dlatego powinniśmy sięgać po zioła bo mają wiele wartościowych składników.

 7. nosiemaaq
  nosiemaaq says:

  Oj tak! Po leki sięgamy za często, ale takie zioła czy kadzidełka to zupełna i pozytywna odskocznia od tego wszystkiego. ;)
  Fajnie, że pojawił się taki post! :D

 8. Mariusz Sekuła
  Mariusz Sekuła says:

  Bardzo przydatne informacje dal tych którzy chcą uniknąć kupowania leków przeciwbólowych w aptece i zadbać o swoje zdrowie naturalnymi sposobami.

Komentowanie wyłączone.