Szklarnia bąbelkowa

Szklarnia, która zasilana jest mydłem?

Choć brzmi nieco absurdalnie, szklarnia skonstruowana przez naukowców z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu działa właśnie w oparciu o zasilanie pianą z mydła. Jak się okazuje koszty ogrzewania w takiej szklarni są nawet 10 razy mniejsze niż w klasycznej szklarni.

W mediach projekt szklarni „na mydło” już został okrzyknięty najbardziej innowacyjną szklarnią na świecie. Czym zatem tak zwana szklarnia bąbelkowa (cieplarnia bąbelkowa) różni się od swojej klasycznej siostry? Przede wszystkim innowacyjna szklarnia nie ma rur grzewczych ani wietrzników, natomiast do izolacji ścian i dachu wykorzystuje pianę z mydła. Piana, która wyglądem i konsystencją przypomina pianę z dziecięcych baniek mydlanych jest izolacją w szklarni.

Szklarnia jest obiektem stale zamkniętym – w okresie zimowym także nie prowadzi się wietrzenia. Powstający w ciągu dnia nadmiar ciepła, wykorzystywany jest nocą do ogrzewania, a z kolei w okresie letnim, nadmiar ciepła odprowadza się ze szklarni z użyciem małych wentylatorów.

 

Na stronie projektu, w ramach strony internetowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, czytamy: „W typowych szklarniach i tunelach foliowych optymalne warunki uzyskuje się poprzez grzanie i wietrzenie, co powoduje duże straty energii oraz dużą emisję. W produkcji warzyw w szklarni bąbelkowej nie będzie emisji CO2 do atmosfery, gdyż jest to obiekt zamknięty, a CO2 powstający w czasie spalania biogazu będzie wykorzystywany przez rośliny”

Koszt wybudowania takiej szklarni jest nieco wyższy niż wybudowanie tradycyjnej szklarni o około 10-20%. W Poznaniu przy Katedrze Warzywnictwa na terenie Stacji Doświadczalnej stoi już taka szklarnia o niewielkiej powierzchni 150 metrów kwadratowych i póki co spisuje się na medal.

Naszym polskim inżynierom i pomysłodawcom gorąco gratulujemy i trzymamy kciuki, aby pomysł przyjął się na całym świecie!

3 replies
 1. Nina
  Nina says:

  Fantastyczny pomysł. Obyśmy chcieli skorzystać z tego „wynalazku”. Koszty budowy nie są aż tak dużo wyższe, ale jaki wspaniały efekt. Mam nadzieję, że my Polacy również zaczniemy budować takie szklarnie. Myślę, że warto.

  • Elżbieta Wawer
   Elżbieta Wawer says:

   Aż trudno uwierzyć ale gratuluję inżynierom takiego pomysłu i oby szybko przyjął sie na świecie

Komentowanie wyłączone.