drewno-przezroczyste

Szkło z drewna?

Choć brzmi absurdalnie, jest to całkiem realna wizja przyszłości. Wiele wskazuje na to, że  już wkrótce będzie można z drewna wykonać panele słoneczne czy okna! W Sztokholmskim Królewskim Instytucie Królewskim naukowcy opracowali przezroczysty materiał z drewna, który w ich opinii nadaje się do masowej produkcji. Taki materiał może wkrótce zastąpić szkło. Drewno, które jest pozyskiwane z ekologicznych źródeł jest w 100% biodegradowalne.

Pod przewodnictwem profesora Larsa Berglunda naukowcy wykonali mikroskopowe próbki przezroczystego drewna, aby  przebadać dokładnie anatomię tkanki drzewnej. Do powstania przezroczystego drewna konieczne jest usunięcie z drewna ligniny, która podpowiada za kolor drewna. Po odpowiednim zaimpregnowaniu polimerem uzyskanego forniru drewno staje się w 8% przezroczyste ( wartość dla arkusza o grubości 1,2 mm).

Naukowcy są bardzo zadowoleni z uzyskanych wyników badań, jednak chcą być jeszcze lepsi. Chcą powiększyć przepuszczalność optyczną uzyskanego materiału – naukowcy chcą „wziąć na warsztat” także inne gatunki drzew (dotychczas używali drewna z balsy, które jest dużo lżejsze od kory ale mocniejsze i bardziej plastyczne).