Agrest zielony

Agrest – czyli małe owocowe kuleczki

Agrest – dla najmłodszych to prawdziwie egzotyczny owoc, dla nieco starszych cudowne wspomnienie dzieciństwa. Czym jest ten owoc, który powoli wraca do łask?

Agrest to niewielkie owoce, które kojarzą się głównie ze wsią, bo w mieście były do niedawna rzadkością. Agrest to roślina, którą prawdopodobnie znano już w starożytnym Rzymie. W Europie agrest na dobre zadomowił się w XVIII wieku. Choć uprawiany jest od dawien dawna, dopiero teraz zaczynamy go naprawdę doceniać. Dziś liczy się nie tylko jego niepowtarzalny smak, ale i liczne właściwości prozdrowotne.

Agrest tak naprawdę porzeczka agrest to owoc który obecnie ma ponad 1500 odmian. Najpopularniejsze barwne odmiany agrestu to agrest zielony, biały i czerwony.  Agrest rośnie na glebach żyznych, w półcieniu. Krzaki agrestu pokryte są ostrymi kolcami, jak róże, dlatego zbieranie owoców nie należy do najprzyjemniejszych zadań.  Choć wiele osób uważa, że agrest to owoc kwaśny, cierpki, to tak naprawdę kwaskowata jest tylko jego skóra, a miąższ w środku jest mięciutki i bardzo smaczny. Warto dodać, iż mimo swojej naturalnej słodyczy, agrest ma bardzo mało kalorii bo tylko 44 w 100 gramach. To niemal połowę mniej niż czerwona porzeczka!

W czym pomoże agrest? Medycyna ludowa zaleca go przede wszystkim jako wsparcie przy zaparciach – agrest i kompot z agrestu maja łagodne działalności przeczyszczające. Działa także moczopędnie!  Pomaga pozbyć się z organizmu toksyn i nadmiaru kwasu moczowego. Jego działanie żółciopędne sprawia, że osoby z problemami z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym sięgają po niego często.

W tych niewielkich owocowych kuleczkach jest wiele witamin – począwszy od witaminy C, poprzez witaminę A, witaminę B i witaminę P. W agreście znajdziemy również spore pokłady pektyn, dzięki którym z organizmu eliminowany jest zły cholesterol. Zawarty w agreście potas pozwala na utrzymanie optymalnego poziomu ciśnienia tętniczego.

Jedzmy nasze lokalne cudowne owoce! Nie bójmy się porzeczek agrestu, które choć mogą odstraszać wyglądem, są bardzo bardzo bardzo wartościowe!

11 replies
 1. Janettt
  Janettt says:

  Piękny powrót wspomnieniami do dzieciństwa – uwielbiałam agrest. <3
  Niestety mam wrażenie, że zaczyna ginąć… Kiedyś było u nas kilka krzewów tego owocu – dziś nie ma żadnego. :(

 2. Milusiaw
  Milusiaw says:

  Nie wiedziałam , że agrest działa przeczyszczająco!Będę miała możliwość wypróbowania tego sposobu bo jestem zwolenniczką medycyny naturalnej i zamiast w dziecko ładować tabletki, chętnie sięgnę po agrest.

Komentowanie wyłączone.