Eko-wakacje

Bądź eko na wakacjach

Sezon wakacyjny w pełni. Jadąc na wycieczkę w nowe, nieznane do tej pory miejsce, chcemy poznać jego atrakcje. Warto jednak pamiętać, by podczas takich wypadów nie przyczyniać się do wspierania okrucieństwa wobec zwierząt. Jak być eko na wakacjach?

Dzikie zwierzę to nie zabawka

Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować z odwiedzania miejsc, w których przetrzymuje się dzikie zwierzęta. Choć wizja przytulenia się do tygrysa, przejażdżki na słoniu czy pływaniu z delfinami może się wydawać kusząca, to pamiętajmy, że zwierzęta ogromnie cierpią w niewoli. Często w takich ośrodkach zwierzęta są zamęczane i okaleczane. Tygrysom wyrywa się pazury i odbiera im potomstwo, a delfiny zamykane są w małych basenach, w których nie mogą korzystać z echolokacji. Wiele mówi nam fakt, że na wolności te inteligentne morskie ssaki żyją kilkadziesiąt lat, a w niewoli zaledwie kilka. Omijajmy więc szerokim łukiem wszelkie atrakcje i pokazy z dzikimi zwierzętami.

Mordercze pamiątki

Kolejną zasadą bycia eko jest niekupowanie pamiątek wykonanych ze skór zwierząt oraz spreparowanych okazów. Poza tym, że sprzyja to kłusownictwu i wymieraniu gatunków zwierząt, to na dodatek wspiera przestępczość. Jeśli nie przemawiają do nas te argumenty to niech przemówi jeden – kupowanie ozdób, ubrań czy torebek ze zwierzęcej skóry jest przestępstwem. Z podróży nie przywozimy też egzotycznych zwierząt.

Szkodliwe śmieci

Na wakacyjnych szlakach oczywiście nie śmiecimy. Nie tylko w trosce o czystość, ale i o bezpieczeństwo – pozostawione resztki jedzenia przyciągają dzikie zwierzęta. Wszelkie śmieci wyrzucamy do specjalnych kontenerów lub zabieramy ze sobą. Pod żadnym pozorem nie wrzucamy też odpadków do jeziora czy morza. Takie plastikowe opakowania i foliówki stanowią śmiertelne zagrożenie dla żyjących tam zwierząt.

Nie dajmy się opętać letniej gorączce i pamiętajmy, by dbać o przyrodę także na wakacjach. Bycie eko nie jest trudne, wystarczy tylko chcieć.

7 replies
  1. monkos89
    monkos89 says:

    Niestety nie wszyscy pamiętają o tym aby być eko zawsze ( także na wakacjach) a nie tylko w domu

Komentowanie wyłączone.