Cyrk bez zwierząt

Cyrk bez zwierząt

Chyba każdy z nas w dzieciństwie chociaż raz był w cyrku. Na pewno widzieliśmy tam lwy i słonie wykonujące różne sztuczki. Wydawało nam się, że zwierzęta są zadowolone i z chęcią wykonują polecenia tresera. A jak naprawdę traktowane są zwierzęta w cyrku?

Cyrkowe zwierzęta nie mają łatwego życia. Przez większość czasu ściśnięte są w klatkach, przez co nie mają zapewnionego ruchu. Godzinami zamęczane są przez treserów, którzy nierzadko sięgają po kary cielesne i okładanie batem. Tak w wielki skrócie wygląda los dzikich zwierząt w niewoli.

Na szczęście coraz więcej osób jest świadomych okrucieństwa serwowanego zwierzętom i opowiada się za cyrkiem bez udziału zwierząt. Już kilka polskich miast zabroniło wjazdu na swój teren cyrkom wykorzystującym na arenie zwierzęta. To wciąż za mało, aby zakończyć proceder znęcania się nad zwierzętami, ale najważniejsze, że pierwszy krok został poczyniony. Oby w ślad za tymi miastami poszły kolejne. Także każdy z nas może przyczynić się do poprawy losu dzikich zwierząt poprzez bojkotowanie takich „rozrywek” oraz uświadamianie znajomych. Cyrk to z pewnością nie jest miejsce dla zwierząt.

10 replies
 1. Justa
  Justa says:

  Zgadzam się, z tym że cyrk nie jest miejscem dla zwierząt- to jest jedno okrucieństwo. Bardzo dobry artykuł, powinno być takich coraz więcej aby uzmysłowić ludziom jak bardzo cierpią te zwierzęta… Polecam

 2. marchew
  marchew says:

  Tylko z tego, co widzę i słyszę cyrk bez zwierząt się u nas nie przyjął. Tradycyjne cyrki mają pełną widownię, a arlekin nie.

 3. Pstryk
  Pstryk says:

  Cyrkiem jest robiebie szum, tam gdzie na ma ku ptemu przesłąnek. Naprawdę tyle jest miejsc, gdzie postrzebna jest pomoc – i jeśli chodzi o zwierzeta i ekologię w ólge, a grupka oszołomów próbuje zepsuć dobre imięcykrów – niestety dosc skutecznie, za pomocą filmików z Azji i rysunkowych demotywatorów. Żałosne..

 4. Molo
  Molo says:

  Cyrki zawsze były ze zwierzętami i niech tak zostanie, bo nie wierzę w złe traktowanie zwierząt w naszych cyrkach.

 5. marynarz
  marynarz says:

  Cyrk bez zwierząt jako alternatywa, forma ciekawostki – owszem. Ale prawdziwy cyrk to dla mnie taki ze zwierzętami…

 6. zakrecona8
  zakrecona8 says:

  Zgadzam się, zwierzęta trzeba traktować „po ludzku”. Wydaje mi się, że coraz mniej ludzi chodzi do cyrku.

 7. Halina
  Halina says:

  Cyrk bez może to i dobry pomysł, ale czy cyrki przetrwają? Do cyrku chodziło się z dziećmi właśnie dla zwierząt i mam pewne wątpliwości czy coś innego przciągnie młodą widownię.

 8. Sunshine18x
  Sunshine18x says:

  To straszne właśnie jak takie zwierzęta są traktowane. Dobrze, że coraz więcej ludzi ma tego świadomość.

Komentowanie wyłączone.