Ekologiczna toaleta Billa Gatesa

Ekologiczna toaleta Billa Gatesa

Bill Gates, założyciel komputerowego giganta – Microsoftu, od dawna wspiera biedniejsze regiony świata. Stara się przenieść do nich cywilizacyjne nowinki, mające poprawić warunki życia. W ostatnim czasie aktywnie wspiera opracowywany przez naukowców z Cranfield University projekt o nazwie Nano Membrane Toilet. To nic innego jak ekologiczna toaleta.

Zaprojektowana toaleta jest niezwykła, bo nie potrzebuje wiele wody do działania. To bardzo istotne, ponieważ w najbiedniejszych regionach świata woda wciąż jest produktem deficytowym. Po skorzystaniu z Nano Membrane Toilet dno sedesu obraca się o 270 stopni. Nieczystości spływają do specjalnego zbiornika, a ich resztki zgarnia łopatka. Stałe nieczystości kierują się do dołu, natomiast płyny unoszą się ku górze i odzyskuje się z nich wodę. W procesie destylacji woda zostaje dokładnie oczyszczona z wszelkich zanieczyszczeń i patogenów. Stałe elementy pokrywane są woskiem i wysychają w komorze. Woda może służyć nie tylko do podlewania roślin, ale i do kąpieli czy gotowania. Wysuszone odchody z kolei mogą posłużyć jako biopaliwo.

Ekologiczna toaleta powinna wystarczać dla 10 osób, a jej koszt to 5 centów dziennie w przeliczeniu na jednego użytkownika. Póki co trwają prace nad Nano Membrane Toilet. Być może już wkrótce takie toalety trafią do potrzebujących.

8 replies
  1. Małgorzata Rutkowska
    Małgorzata Rutkowska says:

    Zachęcam serdecznie ludzi aby wspierali akcję. Jestem pozytywnie nastawiona do tego. Bardzo fajny pomysł.

  2. Kamoha
    Kamoha says:

    Jestem pozytywnie zaskoczony! Taki multimiliarder wspiera takie akcje. Widać, że to też człowiek.

Komentowanie wyłączone.