Kakaowiec

Kakaowiec – lepszy niż zwykła czekolada!

Kupując czekoladę najczęściej myślimy, że powstaje ona z kakao. I w gruncie rzeczy w dużym uproszczeniu można przyjąć, że czekolada to tłuszcz, cukier i właśnie kakao. Skąd jednak kakao? Z kakaowca!

Kakaowiec to roślina tropikalna (rośnie w dżunglach afrykańskich oraz w lasach tropikalnych Ameryki Południowej, a także w Azji), z której pozyskiwane są nasiona, a z tych nasion właśnie kakao. Z nasion kakaowca wytwarza się kakao, masło kakaowe oraz czekoladę! Jak wygląda to niepozorne drzewo? W zależności od budowy może przyjąć formę drzewa (do 15 metrów) lub krzewu (5 metrów). Charakteryzuje się cienką, cynamonową korą. Koronę drzewa zdobią podłużne pierzaste liście oraz różowe kwiaty wyrastające w pęczkach w konarów drzewa. Orzechy kakaowca (czyli de facto owoce kakaowca) kryją w sobie właśnie cudowne nasiona i to one są najcenniejszą częścią rośliny.  Owoce kakaowca są owalne, posiadają grubą łupinę – w jednym owocu mieści się od 30 do 60 ziarenek kakaowca. Są one zanurzone w bordowym miąższu. Warto wspomnieć, że na świecie obecnie hoduje się głównie 3 odmiany kakaowca – Criollo, Forastero i Trinitario. Każdy z nich różni się nasyceniem koloru ziarna i aromatem. Do czekolady najczęściej stosuje się odmianę Forastero ze względu na jej charakterystyczny smak i aromat.

Dopiero niedawno w Europie ziarna świeżego kakaowca spopularyzowano jako zdrową i pyszną przekąskę, choć w krajach tropikalnych uznaje się je za źródło najzdrowszej energii od stuleci. Wydaje Wam się, że czekolada istniała już w starożytności? To co my znamy dzisiaj pod nazwą czekolady, wyprodukowano po raz pierwszy w XVI wieku, czyli stosunkowo niedawno! Choć wielu badaczy uważa, że napój przygotowywany przez starożytnych Majów i Azteków (tzw. Xocolalit) na bazie ziaren kakaowca, miodu, chilli był już czekoladą.

Z czego składa się ziarno kakaowca? W głównej mierze ze zdrowych tłuszczów (ok. 50-60%). W ziarnach kakaowca odnajdziemy między innymi kwas stearynowy, palmitynowy oraz jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Nasiona kakaowca bogate są także w błonnik, stanowiący nawet 15 ziarna. W nasionach kakaowca odnajdziemy również magnez, który jest najcenniejszym składnikiem w prawdziwej czekoladzie! Ale uwaga – w proszku który powstaje ze zmielenia ziaren kakaowca, przed odpowiednim przetworzeniem go znajduje się nieliczne ilości substancji psychoaktywnych (np. kofeinę, śladowe ilości kokainy oraz morfiny i kilka innych mniej znanych). Na szczęście w gotowym kakao i czekoladzie są tak znikome ilości tych środków, że na pewno nam nie zaszkodzą, a wręcz pomogą – pobudzą, zmobilizują, poprawią nastrój!

Kakaowiec to nie tylko magnez i zdrowe kwasy tłuszczowe. To również (a może przede wszystkim) przeciwutleniacze! Przeciwutleniacze mogą stanowić nawet 10% ziarna kakaowca. Warto sięgać po nasiona kakaowca, które poprawią naszą kondycję, a zawarte w nich antyoksydanty pozwolą dłużej cieszyć się młodością.

Choć może się to wydawać dziwne, ziarna kakaowca mogą pomóc nam pozbyć się zbędnych kilogramów! Zawarte w gorzkiej czekoladzie (z dużą ilością prawdziwego kakao) zawierają dużo polifenoli, które skutecznie wspierają nasz organizm w walce z otyłością.

3 replies
  1. adinadi
    adinadi says:

    Wczesniej slyszalam juz o kakaowcu,ale niedostalam wyczerpujacych odpowiedzi tak jak tutaj,swietnie napisany artykul dziekuje i pozdrawiam

  2. kruszyna127
    kruszyna127 says:

    Bardzo fajny artykuł, można się wiele dobrego dowiedzieć. Polecam, bo warto zapoznać się.

Komentowanie wyłączone.