wirus zika- komar tygrysi

 Wirus ZIKA – kto powinien się obawiać?

W telewizji i w internecie coraz częściej spotykamy się z doniesieniami o wirusie Zika, który roznoszony jest przez komary. Co powinniśmy wiedzieć o tym wirusie? Czy Polska jest terytorium potencjalnie zagrożonym?

Wirus ZIKA należy do grupy wirusów Flaviviridae (do tej samej grupy należą wirusy odpowiedzialne za gorączkę Zachodniego Nilu, Japońskie zapalenie mózgu czy gorączkę Denga). Choć większość ludzi dowiedziała się o nim stosunkowo niedawno, został zidentyfikowany już w latach 40-tych ubiegłego wieku. Nazwa wzięła się od lasu Zika w Ugandzie, gdzie po razi pierwszy zidentyfikowano wirus. Co ważne, ludzie nie byli zarażani albo nie było takich informacji. Pierwszy oficjalny przypadek został zdiagnozowany dopiero w 2014 roku w Ameryce Południowej – niestety od początku 2015 roku pojawia się coraz więcej doniesień o zachorowaniach.

Najczęściej wirus ZIKA dotyka osoby zamieszkujące Afrykę, Azję, wyspy pacyficzne i Ameryki Południową i środkową. Niestety najnowsze doniesienia mówią także o przypadkach zarażonych w Europie, nawet w Polsce.

Jak dochodzi do zarażenia?

Nosicielami wirusa ZIKA są komary. Człowieka zakazić mogą trzy gatunki, jednak uważa się, że głównym winowajcą jest komar tygrysi (Aedes albopictus).

Jakie są objawy zakażenia wirusem ZIKA?

Objawy zakażenia wirusa ZIKA przypominają wiele innych chorób. Pierwsze objawy mogą pojawić się w ciągu 3-10 dni od zakażenia. Co ważne, tylko 20% chorych przejdzie zakażenie z objawami – pozostałe 80% może nawet nie wiedzieć, że jest zakażona. Główne objawy to podwyższona temperatura, bóle głowy, bóle stawów, mięśni, obrzęki, zapalenie spojówek. U części zakażonych może także wystąpić zapalenie spojówek.

Jak leczy się wirus ZIKA?

Obecność wirusa ZIKA można potwierdzić wykonując testy laboratoryjne z krwi. Nie ma leku na wirus ZIKA – leczy się jedynie objawowo.

Dlaczego boimy się wirusa ZIKA?

Wirus ZIKA jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży, zwłaszcza dla tych będących w pierwszym trymestrze. Niestety, co potwierdziły liczna badania, zakażenie wirusem ZIKA w ciąży może powodować małogłowie (mikrocefalię) u niemowląt. Tylko od początku 2015 roku urodziło się ponad 3000 dzieci  z małogłowiem, będącym konsekwencją zarażenia wirusem ZIKA.

Czy da się chronić przed wirusem ZIKA?

Niestety na chwilę obecną nie posiadamy ani skutecznej szczepionki, ani odstraszaczy wirusa ZIKA. Jedyne co możemy zrobić, to minimalizować kontakt i przebywanie na terenach gdzie występują populacje komarów tygrysich.

7 replies
  1. Marek Makowiecki
    Marek Makowiecki says:

    W telewizji czy radiu coraz głośniej jest o tej chorobie, póki co ludzie panikują bo nie są do końca świadomi co to za choroba. Aby więcej takich artykułów pojawiało się w polskiej prasie!

  2. Małgorzata Rutkowska
    Małgorzata Rutkowska says:

    Serdecznie polecam wszystkich do przeczytania artykułu, jest bardzo interesujący. Warto wiedzieć czym jest wirus i jak można się nim zarazić. Po tym artykule wiem wszystko.

Komentowanie wyłączone.