Zrób sobie mleko

Zrób sobie mleko!

Mleko roślinne bije wszelkie rekordy popularności. Na rynku dostępnych jest coraz więcej różnych rodzajów mleka roślinnego, począwszy od mleka sojowego, przez ryżowe, migdałowe, po wszelkiego rodzaju mleka orzechowe. Okazuje się, że zamiast sięgać po mleko w kartonie na sklepowej półce, równie dobrze możemy takie mleko przygotować samodzielnie w zaciszu domowym. Jak?

Do przygotowania takiego mleka potrzebujemy surowca (nasiona/orzechy) oraz wodę. Przygotowane nasiona/orzechy w ilości około 1 szklanki namaczamy w 3-4 szklankach wody i odstawiamy, najlepiej na noc a minimum na 5 godzin. Namoczone nasiona płuczemy i zalewamy świeżą wodą (również 3-4 szklanki). Miksujemy blenderem. Powstałą masę przeciskamy przez drobne sito lub lnianą ściereczkę bądź gazę. Tak powstałe mleko można przechowywać w lodówce około 3 dni. Ale co ważne – pozostała po tłoczeniu mleka masa (papka) orzechów (nasion) nie jest wcale do wyrzucenia. Może ona stanowić doskonałą bazę do deserów na słodko.

Mleko roślinne doskonale nadaje się zarówno do samodzielnego picia, jak i do wszelkiego zastosowania kulinarnego – do pieczenia, do owsianek, do zup. Pyszne i zdrowe mleko roślinne posmakuje z pewnością nie tylko wegetarianom, ale i każdemu z Nas, a świadomość, że możemy przygotować je w domu samodzielnie powinna przekonać Nas, że zawsze możemy cieszyć się pysznym, świeżym i zdrowym mlekiem pod ręką.

8 replies
 1. Paolka
  Paolka says:

  Ciekawy pomysł :) A do tego łatwy w przygotowaniu i na pewno meeeega zdrowy. Na pewno wkrótce go wypróbuje !! ;)

 2. Magdalena Kowalczyk
  Magdalena Kowalczyk says:

  Bardzo dobra alternatywa dla zwykłego kupowanego mleka! Robiłam już z kokosa, najwyższy czas spróbować z czegoś innego. Na pewno będzie smakowało.

 3. Magdalena
  Magdalena says:

  Bardzo dobra alternatywa dla zwyklego kupowanego mleka! Robiłam już z kokosa, najwyższy czas spróbować z czegos innego ;)

 4. pawel
  pawel says:

  ja osobiscie uwielbiam mleko.kazde mleko.nie probowalam jeszcze roslinnego,ale napewno sprobuje jak najszybciej.i wiem ze bedzie mi smakowalo.

 5. Endriu
  Endriu says:

  Ja bardzo uwielbiam mleko zawsze kupowałem w sklepie w kartonie lub plastikowej butelce a tu takich rzeczy się idzie dowiedzieć na pewno spróbuję:)

Komentowanie wyłączone.