źródło: www.wikipedia.pl

Mandragora – tajemnicza roślina

Mandragora to tajemnicza roślina, którą większość współczesnych ludzi kojarzy jedynie z Harrym Potterem, a przecież niesłusznie, bo jest to, paradoksalnie, bardzo zakorzeniona w naszej europejskiej kulturze roślina. Mandragora lekarska, bo to jej prawidłowa nazwa to bylina ogólnie trująca, która należy do rodziny psiankowatych (tej samej rodziny, do której należą np. pomidor czy papryka), osiągająca rozmiary nie większe niż 60 cm wysokości. Bardzo charakterystyczny wygląd mandragory roślina zawdzięcza liściom układającym się w rozetę oraz kwiatom w kształcie kielicha. Owalne owoce mandragory (czyli jagody) można zjadać, jednak w niewielkich ilościach. Zjadać można także niewielkie ilości korzenia. I to właśnie korzeń czyni mandragorę tak wyjątkową – korzeń mandragory swoim wyglądem przypomina ludzką postać.

Mandragora jest silnie toksyczna, a wręcz trująca ze względu na zawarte w niej duże ilości atropiny i innych trujących alkaloidów – spożycie większej ilości mandragory może być zabójcze. Okazuje się jednak, że niewielkie ilości mandragory mogą mieć właściwości lecznicze, głównie rozkurczowe i przeciwbólowe. Z literatury dowiadujemy się, że w środowisku naturalnym występują dwa typy mandragory – mandragory męskie (lekarskie) oraz mandragory damskie (żeńskie jesienne). Mandragora lekarska to odmiana która jest większych rozmiarów, ma białe szerokie liście, a owoce przybierają kolor szafranu. Kwiaty kwitnące na wiosnę mają barwy biało-fioletowe. Odmiana jesienna kwitnie na jesieni – liście wyglądem przypominają sałatę, a owoce niewielkich rozmiarów zielone jabłka. Według zapisków z zielników sprzed kilkuset lat, mandragory damskie zapewniają płodność kobietom, zaś mandragory męskie mężczyznom.

2 replies
 1. Sara K.
  Sara K. says:

  Niezła ciekawostka :)
  Do tej pory żyłam w przekonaniu, ze to wymysł J.K. Rowling i naszego tłumacza

 2. Zbigniew Widlarz
  Zbigniew Widlarz says:

  Bardzo piekna roślina jednak – Mandragora jest silnie toksyczna, a wręcz trująca ze względu na zawarte w niej duże ilości atropiny i innych trujących alkaloidów – spożycie większej ilości mandragory może być zabójcze. Okazuje się jednak, że niewielkie ilości mandragory mogą mieć właściwości lecznicze, głównie rozkurczowe i przeciwbólowe.

Komentowanie wyłączone.