Kontenery na odzież

Odzieżowy recykling, czyli jak to jest z tymi pojemnikami na odzież?

Chyba każdy z Nas wie gdzie stoi przynajmniej jeden pojemnik na używaną odzież, do którego wrzucić można niepotrzebne ubrania, które mogą się jeszcze komuś przydać. Warto wiedzieć nieco więcej o tych pojemnikach na odzież, bo większości z nas kojarzą się one z niezbyt pochlebnymi opowieściami o nocujących w nich ludziach czy tonach wrzucanych do nich śmieci.

Właścicielami większości pojemników na odzież używaną jest firma Wtórpol – firma Wtórpol (czasami  występujący pod nazwą  Fundacja Eco Textil) zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem tekstyliów różnego rodzaju tekstyliów. W kwestii zbioru odzieży w pojemnikach, Wtórpol współpracuje z PCK, którego to logo figuruje na pojemnikach.

Odzież, która zbierana jest do pojemników trafia w różne miejsca. Wbrew pozorom, większość odzieży nie trafia wcale do osób potrzebujących – ubrania trafiają do zakładów recyklingu odzieżowego, a stamtąd albo do sklepów z odzieżą używaną albo są przerabiane na czyściwa i szmatki, ścierki, mopy.

Czy warto wrzucać odzież do takich kontenerów? I tak i nie. Z jednej strony warto, bo na pewno ubrania wrzucone do takich koszy zostaną lepiej zutylizowane – albo przetworzone, albo przekazane do dalszego użycia. Z drugiej strony nie trafią do potrzebujących, a odzież wrzucona do kosza na śmieci lub pozostawiona w jego pobliżu ma taką szansę. Obserwujmy otoczenie i zachowanie. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest po prostu pozbierać odzież i zawieźć ją bezpośrednio do organizacji, która zajmuje się dysponowaniem używanej odzieży dla osób potrzebujących.

6 replies
 1. monyak7
  monyak7 says:

  Mieszkam w mieście gdzie króluje firma Wtórpol-jest to wyzyskownia ludzi, pralnia pieniędzy i ogólnie fim=rma nie godna polecenia.
  Sporo z tych ubrań, które są oddawane wcale nie trafia do ludzi potrzebujących ani nawet do sklepów Wtórpolu-nikt nie wie co się z nimi dziieje. Ludzie pracujący w tej firmie są wykorzystwani i pracują na umowy śmieciowe-żenada. Lepiej oddać ubrania bezpośrednio ludziom potrzebującym a nie takim firmom jak Wtórpol.

 2. ola233
  ola233 says:

  Fajnie, że w końcu dowiedziałam co dzieje się z tymi ubraniami, bo często wrzucałam je do takich pojemników.
  Były to rzeczy w dobrym lub bardzo dobrym stanie, w których po prostu nie chodzę, więc szkoda, że nie trafiają do ludzi potrzebujących.
  Od teraz będę je osobiście zanosić do punktu PCK w moim mieście.

 3. Bea
  Bea says:

  …czesto wrzucam ubrania do takich pojemników, kiedys myslałam własnie z etrafi to do potrzebujacych, pózniej syszałam, ze idzie to do sjklepów…czyli w kazdej plotce jest jednak ziarenko prawdy….w zasadzie czy wrzuce tam do pojemnika, czy połoze koło smietnika, ciuch i tak bedzie przerobiony….

 4. MarciaKnw
  MarciaKnw says:

  Wiele osób wrzuca ciuchy strasznie zniszczone do tych pojemników. Moim zdaniem jest to dobry sposób gdyż ciuchy mogą trafić do innych osób tylko czy faktycznie tak jest? hmm no nie wiem. Tak jak wcześniej pan wspomniał o tym że można je spotkać w lumpeksach też słyszałam o tym.

 5. Krzysztof J
  Krzysztof J says:

  Ciekawe – również słyszałem o takim precederze. Kiedyś moja znajoma opowiadała o tym, jak wrzuciła do takiego pojemnika swoje stare ciuchy, a po tygodniu zobaczyła je na wystawie w jakimś lumpeksie :(

Komentowanie wyłączone.