Rambutan

Rambutan – włochaty owoc

Po raz kolejny przybliżamy Wam postać egzotycznego owocu, który choć w Polsce jest raczej nieznany, zjadamy go coraz częściej – świadomie lub nie. Mowa o rambutanie, który okazuje się być bardzo zdrowym i niezwykle wartościowym owocem.

Rambutan ewidentnie intryguje i ciekawi, zarówno wyglądem jak i smakiem. Jest to owoc pochodzący z Azji, który może być dalekim kuzynem znanego już u Nas liczi. Rambutan kusi też aromatem! Owoc rambutanu występuje też pod nazwą jagodzianu rambutanu – pochodzi z rodziny mydleńcowatych, a jego malajska oryginalna nazwa oznacza dosłownie owłosiony. I rzeczywiście, rambutan jest mocno owłosiony – skórka owoców pokryta jest wieloma brodawkami, z których wyrastają żółte lub różowe włoski. Naturalnie drzewo rambutanu rośnie w Azji – głównie w Malezji, Chinach i Indonezji. Drzewo rambutanu osiąga wysokość około 30 metrów – liście są owalne, a kwiaty zielone i w zasadzie niepozorne. To owoce są najbardziej charakterystyczną częścią rambutanu. Niewielkich rozmiarów owłosione kuleczki przypominają liczi. Miąższ rambutanu jest perłowobiały i dość kwaśny. Pestki z owoców rambutanu po uprażeniu można zjeść!

W przyrodzie naturalnie występuje aż siedem odmian rambutana, które różnią się między sobą kolorem włosków i skórki. Rambutan rośnie raczej w deszczowych i wilgotnych lasach tropikalnych.

Od wielu lat tropikalni mieszkańcy Azji uznają rambutan za owoc pełen zdrowia. Jego orzeźwiający miąższ kryje w sobie wiele prozdrowotnych właściwości.  Warto wspomnieć, że rambutan jest bardzo kaloryczny – 100 gram owocu dostarcza aż 70 kalorii, ale za to ma też dużo błonnika i stosunkowo niski indeks glikemiczny, więc „coś za coś”. W rambutanie znajdziemy dużo witaminy C, witaminy B3, potasu, magnezu, fosforu, żelaza oraz wapnia. Co ciekawe, inne części rośliny, np. liście i pestki można wykorzystać również w celach kosmetycznych. Skórki owocu rambutanu są bardzo pomocne przy okazji zatruć i chorób układu pokarmowego – pomagają zwalczyć biegunkę i gorączkę oraz nadrobić braki elektrolityczne. Rambutan jest też polecany w diecie mężczyzn  i osób narażonych na infekcje nerek. Rambutan obecny w diecie zapewnia odpowiednie oczyszczenie organizmu z toksyn.

3 replies
  1. Paolka007
    Paolka007 says:

    Bardzo przemawia do mnie to, że owoc jest niezwykle wartościowy i zdrowy, a przy tym jeszcze smaczny. Chętnie sama przekonam się czy jest on rzeczywiście tak smaczny jak zdrowy

Komentowanie wyłączone.