Robojelly

Robojelly

Dosłownie kilka dni temu pisaliśmy o robocie ryba. Okazuje się, że takich morskich robotów jest więcej. Dziś słów kilka o robocie meduzie. Tym razem grupa naukowców pochodzi z odległych Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Naukowcy opracowali  (prototyp) robota wodnego, który zarówno kształtem, jak i sposobem poruszania się naśladuje meduzę. Napędzany jest reakcją platyny z wodorem, który pochodzi z wody morskiej. Robot o wdzięcznej nazwie Robojelly został  zaprojektowany i wykonany w Virginia Tech pod kierownictwem doktora Yonasa Tadesse.

Ramiona robota Robojelly są wykonane ze stopu pamięciowego, czyli takiego, który jest w stanie powrócić do poprzedniego kształtu (po deformacji czy odgięciach). Robojelly skonstruowany jest z ośmiu ruchomych segmentów, które naśladują ramiona meduzy. Ramiona otoczone są nanorurkami węglowymi, które pokryte są spiekiem proszku platynowego. Taka budowa pozwoliła na bardzo dokładne odtworzenie naturalnego systemu napędowego meduzy, która poruszając się faluje ramionami.

W czasie kontaktu platyny  (dokładnie spiekiem z proszku platynowego, którym pokryta jest robo-meduza) z wodorem i tlenem zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których powstaje ciepło i to właśnie ciepło jest siłą napędową Robojelly.  Naukowcy wciąż jednak pracują nad stworzeniem prototypu Robojelly, który będzie napędzany silnikiem elektrycznym (wtedy możliwe byłoby jeszcze dokładniejsze sterowanie robotem).

Źródło: http://www.popsci.com/technology/article/2012-03/hydrogen-powered-robojelly-pulses-through-water-conduct-surveillance