Ryba robot

Ryba robot ze specjalną misją

Była już ryba piła, była ryba młot, teraz będzie ryba robot! Ryba robot to urządzenie, które opatentowali naukowcy z Wielkiej Brytanii. Wcześniej powstawały już podobne projekty, jednak ryba z Wielkiej Brytanii ma specjalną misję. Model sztucznej ryby monitoruje poziom skażenia wód, a przy tym nie straszy mieszkańców wód.

Ryba-robot, o której mowa, powstawała przez około 3 lata. Jest skonstruowana w taki sposób, że niemal idealnie naśladuje naturalne ruchy faliste ryb. Wyglądem przypomina karpia. Ryba robot została przygotowana aby wspierać władze w walce z niebezpiecznymi zanieczyszczeniami.  Naukowcy z BMT Group liczą na to, że dzięki rybie-robotowi będą mogli analizować nie tylko substancje chemiczne na powierzchni wody, ale także te zgromadzone pod wodą. Dzięki specjalnemu przekaźnikowi WiFi, dane zostaną przekazane do stacji badawczej.

Warto wspomnieć o innym projekcie ryby-robota, którą stworzyli inżynierowie z firmy Ryomei Engineering w Hiroszimie. Ich zdanie sterowany karp umożliwiał zbieranie danych o rybach w zbiornikach wodnych – dzięki niemu naukowcy mogli także badać stan zdrowia prawdziwych osobników.